Ekonomi

Ekmeğe 50 kuruş zam talebi!

İstanbul Fırıncılar Odası artan maliyet faturalarını gerekçe göstererek ekmeye 50 kuruş zam yapılması talebinde bulundu. 1,25 TL’den satılan ekmek, gelen zam ile birlikte 1,75 TL’ye satılması isteniyor.

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, fırıncıların artan maliyet faturalarından yakınarak, zam talebinde buldu. Çetin yaptığı açıklamalarda ekmeğe 2015’de 2019’da zam yapıldığını ama son zamdan sonra maliyetlerin daha da arttığına vurgu yaptı. Ekmek zammı ile ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi;

BUĞDAYA ZAM

“2019’dan beri İstanbul’da 200 gram ekmek 1 lira 25 kuruştan satılıyor.” diyen Çetin, buğdayın fiyatının 1 lira 35 kuruştan 1 lira 65 kuruşa çıkarıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

UN FİYATLARINA YÜZDE 20 ZAM YAPILDI

“Bu açıklamanın ardından un fiyatları yaklaşık yüzde 20 yukarıya çıktı. Bunun yanında fırınlarımızdaki girdiler de sürekli arttı. Ayrıca son dönemlerde Trakya bölgesinde çok fazla yağmur yağıyor. Bundan dolayı buğday kalitesinin düşmesi bekleniyor. Uncular bu nedenden dolayı da un fiyatlarının 1 ay içerisinde yüzde 15 daha artacağını bize bildirdiler’’ dedi.
Çetin, maliyetlere gelen zamların sadece una gelen zamlarla sınırlı olmadığını, tüm masraflarına yüzde 60 zam geldiğini beyan ederek şu açıklamaları yaptı;

200 GR EKMEK 1,75 TL OLSUN TALEBİ

Yani anlayacağınız 2019 yılının mayıs ayında yapılan zamdan beri tüm masraflarımıza yüzde 60 zam geldi. Fırıncılarımız şu anda çok zor durumda. Fırıncılarımızın borcu bulunuyor. Artan maliyetlerden dolayı İstanbul’da 1 lira 25 kuruştan satılan 200 gram ekmeğin fiyatının 1 lira 75 kuruş olmasını talep ediyoruz. Yetkilerin bu isteğimizin yerine getirmelerini istiyoruz. Son 5 yıl içerisinde ekmeğe sadece 1 defa tarife alındı. Bu yıllardaki enflasyon oranlarını topladığımızda görülecek ki talep edilen fiyat toplam enflasyon rakamlarının altındadır.”
Taleplerinin fırıncıların hakkı olduğunu dile getiren Çetin, artış taleplerinin yüksek olmadığını sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler