Ekonomi

2019 Cenaze Yardımını Kimler Alabilir? Başvuru Detayları

Cenaze yardımı bir sigortalı vatandaşın hayatını kaybetmesine durumunda ailesine ödenen yardımdır. Peki cenaze yardımı ne kadar? Cenaze Yardımına kimler başvuru yapabilir? Cenaze yardımı başvuruları nasıl yapılır? Tüm bu soruların yanıtlarını sizlerle paylaşıyoruz. 

2019 CENAZE YARDIMI DETAYLARI

Cenaze Yardımı 2019 yılında 716 TL olarak ödenmektedir. Bu yardımı sigortalı olarak hayatını kaybeden vatandaşın sırasıyla eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine ödenir. Bunun yanında ayrıca cenazeyi aileden olmayan bu kişiler dışında başka kimseler kaldırmışsa ve bu durum belgelendirilirse cenaze yardımı bu kişilere de ödenebilir. 

Peki Kimler Cenaze Yardımı Alabilirler?

SGK tarafından yapılan açıklamaya göre cenaze yardımı almak için şu koşulları sağlanması gerekiyor. 

* İş kazası veya meslek hastalığı sonucu hayatını kaybeden sigortalının hak sahiplerine verilir.

* Sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken hayatını kaybeden sigortalının hak sahiplerine verilir.

* Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken, ölen sigortalının hak sahiplerine verilir.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Cenaze Yardımı almak isteyen vatandaşlar başvurularını Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine yada Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvuruda bulunacaklar. Bunun için sigortalının ölüm tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse dilekçeyle birlikte başvuru yapılabilir. 

Kamuilanlari.com
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir