Ekonomi

2019 Şubat Ayı Açlık ve Yoksulluk Rakamları Açıklandı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu her ay düzenli olarak yapmış olduğu araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Türk İş tarafından paylaşılan raporlarda 2019 yılı Şubat ayı açlık ve yoksulluk rakamları ilan edildi. 

TÜRK İŞ AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI RAKAMLARI AÇIKLANDI

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun resmi internet sitesi üzerinde yer alan basın açıklamasında, Şubat ayında gıda fiyatlarında azalma olmadığı ifade edildi. 

Bu kapsamda dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.028,84 TL olarak açıklandı. Türk İş tarafından yapılan açıklamada ayrıca yoksulluk rakamları da ilan edildi. Buna göre 2019 Şubat ayında yoksulluk rakamları 6 bin 609 TL olarak açıklandı. Bekar bir çalışanın yaşam maliyet tutarı ise aylık net 2 bin 478 TL olarak belirlendi. 

Tanzim Satış Değerlendirmesi

Türk İş tarafından yapılan açıklamada ayrıca tanzim satışlarına dair de değerlendirme yer aldı. 

”Ücretli çalışanlar ile dar ve sabit gelirli kesimlerin aylık harcamaları içinde önemli ağırlığı olan gıdadaki fiyat artışları satın alma gücünü olumsuz etkiliyor. Özellikle sebzede görülen fiyat artışları “tanzim satışları” ile dengelenmek istenmesine rağmen kalıcı duruma henüz gelmedi. Çoğu markette sürdürülen “enflasyonla topyekûn mücadele” kampanyasının olumlu etkisi ise başlangıçtaki olumlu etkisini yitirmeye başladı. Son bir ayda mutfak harcaması 20 TL artış gösterirken, yılın ilk iki ayı itibariyle mutfağa gelen ek gıda harcaması tutarı 88 TL oldu. Geçen yılın aynı ayına göre artış 392 TL’ye ulaştı.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir