Ekonomi

2019 Taşeron İşçi Maaş Zammı: Enflasyon Oranında, 635 TL ve Yüzde 20 Zam Talepleri

Kamu kurumlarında kadrolu olarak çalışan taşeron işçilerin maaşlarına zam konusu gündemin önemli başlıkları arasında yer alıyor. İşçilerin maaşlarına yapılacak olan zam oranının çok yetersiz olması ve enflasyon karşısında hiç bir varlık göstermemesi ek zam konusunu gündeme getirmişti. 

Bazı kurumlar ve firmalar bu konuda çok önemli adımlar atmış ve işçilere müjdeli haberler vermişlerdi. 

Peki binlerce taşeron işçinin çok küçük bir bölümüne yapılan bu maaş düzenlemeleri tüm işçileri kapsar mı? Kurumlar ek zam konusunu gündeme alırlarsa hangi oranlarda zam yaparlar? Kamuilanlari.com olarak haberimizde değerlendiriyoruz. 

TAŞERON İŞÇİLERE EK ZAM KONUSU

Taşeron işçilerin durumlarına yönelik yapılan açıklamalarda kurumların bu konuda bir yükümlülükleri olmadığı yönündeydi. Bu çerçevede bazı kurumlar yükümlülükleri olmasada bu konuda net adımlar atmışlar ve 1 Mart tarihi itibariyle işçi maaşlarına zam yapmışlardı. 

Masada Yer Alan Zam Oranları

* Masada yer alan zam oranlarında en dikkat çekici olan Kocaeli, Antalya ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlıkları tarafından yapılan günlük 21 aylık 635 TL zam. 

* Bu zam oranının yanında bazı belediyeler ve iştirakaleri enflasyon oranında zam kararı aldı.

* Zam oranında en dikkat çeken kararlardan birisi Ankara’da yer alan ANFA İşletmeleri tarafından geldi. Belediye iştiraki olan kurum taşeron işçilerin maaşlarını kadrolu işçi maaşlarına eşitledi. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir