Ekonomi

2019 Yerel Seçimlerinde Oy Kullanmayanlara YSK’dan Para Cezası

Türkiye nefesini tuttu 31 Mart günü gerçekleştirilecek olan yerel seçimleri bekliyor. Partiler vatandaşlardan oy alabilmek adına projelerini bir bir sergilerken halen kararsız olan çok sayıda vatandaş bulunuyor. 

Halen uygulamada olan mevzuata göre, seçimlerde oy kullanmayan vatandaşlara ceza kesiliyor. 

Peki 2019 yılında oy kullanmayacak olan vatandaşlara kesilecek ceza miktarı ne kadar? Bu cezalar nasıl ödeniyor? Oy kullanmama cezaları nasıl takip ediliyor? İşte bilinmesi gerekenler;

OY KULLANMAMA CEZASININ TÜM DETAYLARI

Vatandaşların seçimlerde oy kullanması ve seçme ve seçilme haklarını kullanmaları yasalara göre zorundu. Bu hakkını kullanmayan ve oy kullanmayan vatandaşlara ise Yüksek Seçim Kurulu tarafından ceza kesiliyor.  YSK tarafından seçimlerden sonra oy kullanmadığı tespit edilen vatandaşlara yine YSK tarafından belirlenen oranda bir ceza kesiliyor. Ancak bu zamana kadar YSK’nın bu uygulamayı kullandığı pek görülmedi. 

Peki Ceza Tutarı Ne Kadar?

YSK’nın 2019 seçimleri için ne kadar ceza keseceği halen belli değil. Bu konuda açıklama yapılmadı. 2017 yılında gerçekleştirilen referandum oylaması için oy kullanmama cezası 22 TL’ydi. 

Nasıl Tespit Edilir, Cezalar Nereye Ödenir?

Seçimlerden sonra YSK oy kullanmayan vatandaşları seçmen listelerine göre tespit eder. Eğer elinize oy kullanmadığınıza dair tebligat gelirse ödemeler Maliye Bakanlığı ile PTT’ye ödenir. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir