Ekonomi

2019 Yılı Evde Bakım Maaşı ve Aylık Ödeme Tutarı

2019 yılında evde bakım maaş almak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken bazı başvuru koşulları bulunuyor. 

Bu başvuru koşullarını sağlayan vatandaşlara; evde bakıma muhtaç, hasta, ağır engelli yakınına bakan vatandaşlara aylık maaş ödemesi yapılıyor. 

Bu ödemeyi alabilmek için talep edilen başvuru koşulları şunlar;

EVDE BAKIM MAAŞI ALMAK İÇİN TALEP EDİLEN BAŞVURU KOŞULLARI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı bünyesine bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla sağlanan bu ödemelere dair bilinmesi gerekenler şunlar;

Evde bakım maaşı almak isteyen vatandaşların öncelikle bakımı yapacakları hastanın ağır engelli olması gerekiyor. Bakımı yapılacak kişinin tek başına kendi bakımını yapamıyor olması ve sağlık sorunlarına dair rapor alınmış olması gerekiyor. Diğer bir koşul ise gelir şartı. vde bakım maaşı alacak kişinin hane gelir düzeyinin belirli bir seviyenin altında olması gerekiyor. Asgari ücrete göre belirlenen bu kriter 2019 yılı için 1219 TL. Bu durumda, 4 kişilik bir haneye ayda 4876 liranın altında gelir giriyorsa bakım maaşı için başvuru yapılabiliyor.

Evde bakım maaşı için talep edilen bu koşulları sağlayan vatandaşlar başvurularını SYDV bünyesine yapılıyor. Yapılan başvurular uygun görülürse vatandaşlara aylık 1219 TL ödeme yapılıyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir