Ekonomi

2019 Yılı Evde Bakım Parası Başvuru Şartları Neler?

Devlet tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan evde bakım maaşı çok sayıda vatandaş tarafından alınıyor. 

Bu maaşı almak isteyen vatandaşların belirli koşulları sağlamaları gerekiyor. 

Kamuilanlari.com olarak mevzuatta yer alan tüm başvuru koşullarını ve evde bakım maaşına ilişkin ayrıntıları sizlere detayları ile paylaşıyoruz. 

2019 YILI EVDE BAKIM MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?

Evde bakım maaşı almak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken sağlamaları gereken koşullar ve yapmaları gereken işlemler şu şekilde;

Evde bakım maaşı evinde bakıma muhtaç akrabasına, yakınına bakan vatandaşlara veriliyor. Bu maaşı alabilmek için bakımı yapılacak olan hastanın ağır engelli raporunun olması gerekiyor. Bunun yanında ise bu maaş başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremeyen, tek başına beslenme, giyinme, tuvalet gibi hayati ihtiyaçları gideremeyen hastalara bakan vatandaşlara ödeniyor.

Bu ödeme için diğer bir koşul ise gelir şartı. Evde bakım maaşı alacak kişinin hane gelir düzeyinin belirli bir seviyenin altında olması gerekiyor. Asgari ücrete göre belirlenen bu kriter 2019 yılı için 1219 TL. Bu durumda, 4 kişilik bir haneye ayda 4876 liranın altında gelir giriyorsa bakım maaşı için başvuru yapılabiliyor.

2019 yılı Temmuz ayından sonra evde bakım maaşı 1219 TL olarak ödeniyor. Bu ödeme her ayın 10’u ile 20’si arasında yapılıyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir