Ekonomi

2019 Yılı İçinde Asgari Ücrete Zam Yapılacak Mı? Enflasyon Zammı Detayları

Toplu Sözleşme kapsamında kamu kurumlarında çalışan memurlar ile emekli vatandaşlar Temmuz ayını iple çekiyorlar. Enflasyon oranlarında yaşanan yüksek rakamlar ve alım gücünün azalması vatandaşların maaşlarına yapılacak zam beklentilerini artırdı. 

Peki memur ve emekli maaşlarının yanı sıra 2019 içerisinde asgari ücret ile çalışan vatandaşların maaşlarına zam yapılacak mı? Konuyu dair detaylar şöyle;

ASGARİ ÜCRETE 2019’DA ZAM VAR MI?

Hatırlanacağı üzere 2019 yılı başında asgari ücret görüşmeleri gerçekleştirilmişti. 2018 yılının Aralık ayında başlayan görüşmeler yaklaşık bir ay sürmüştü. Bu görüşmelere işçileri temsilen Türk İş Sendikası, işverenleri temsil için TİSK ve hükümeti temsilen ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk katılmıştı. 

Bu görüşmelerin ardından ise 2019 yılı asgari ücret tutarı netleşmişti. Çalışanlara işverenler 2019 yılında en az 2 bin 20 TL maaş vermeyi kabul ettiler. 

Türk İş, TİSK ve Hükümet arasında gerçekleştirilen bu görüşmeler bir yıl için yapıldı. Yani Ocak ayında neticelenen bu görüşmeler sonrasında bir yıllık asgari ücret belli oldu. Bunun dışında 2019 yılında (Temmuz ayında) asgari ücretli vatandaşlara ek enflasyon zammı yapılmayacak.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir