Ekonomi

2020 Asgari Ücret Aylık Maaş Ne Kadar Olacak? Muhtemel Zam Oranları

2020 yılında asgari ücrete yapılacak olan zam tutarı şimdiden merak ediliyor. Ekonomik anlamda oldukça zorlanmaya başlayan asgari ücretli vatandaşlar hem enflasyon oranları karşısında eziliyor hemde sabit maaşla geçimini sağlamaya çalışıyor. 

Özellikle yaz aylarında yapılan zamlar ve halen yapılacağının işareti verilen zamlar vatandaşları oldukça zorlamaya başladı. 

Elektrik, doğalgaz, ulaşım, gıda fiyatlarında yaşanan zamlar alım gücünü azalttı. Tüm bu gelişmeler 2020 yılı asgari ücret zammını ön plana çıkarıyor. 

ÖNGÖRÜLEN ZAM ORANI YÜZDE 15 Mİ?

Öncelikle asgari ücret konusunda muhtemel zam oranlarını sizler için derledik. Bu zam oranlarının yapılması durumunda maaşların ne kadar olacağını da araştırdık İşte o zam fiyat tablosu;

Yüzde 5 Oranında Zam yapılırsa asgari ücret 2 bin 121 TL olacak. 

Yüzde 10 Oranında Zam yapılırsa asgari ücret 2 bin 222 TL olacak

Yüzde 15 Oranında Zam yapılırsa asgari ücret 2 bin 323 TL olacak

Yüzde 20 Oranında Zam yapılırsa asgari ücret 424 TL olarak. 

Muhtemel Oran Enflasyon Tutarında Mı Olacak?

evlet 2019 yılında asgari ücret zammını enflasyon oranlarına bağlantılı olarak belirlemişti. İşverenler ve işçilerin de kabulu ile asgari ücrete yüzde 26 zam yapıldı. Bu doğrultuda 2020 yılında bu şekilde bir karar alınırsa muhtemel zam oranı yüzde 15 olacak. Eğer bu öngörü gerçekleşirse asgari ücret 2 bin 323 TL olarak belirlenecek.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir