Ekonomi

2020 asgari ücret görüşmeleri öncesinde önemli açıklama! DİSK Başkanı Çerkezoğlu duyurdu!

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu asgari ücret zammı hakkında önemli bir açıklama yaptı.

“Biz insan onuruna yakışır bir asgari ücret istiyoruz.” diyen Çerkezoğlu, “Asgari ücretin yıllar içinde enflasyon, döviz kuru, altın karşısında bütün kaybının giderildiği, büyümeden, milli gelir artışından payını alan ve gerçek bir geçim ücreti olması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

ASGARİ ÜCRET DEVLETİN YAPTIĞI EN BÜYÜK SÖZLEŞMEDİR

“Bu ülkede asgari ücret bir ortalama ücret haline gelmiş durumdadır.” açıklaması yapan Çerkezoğlu, “Bu ülkede çalışanların yüzde 43’ü asgari ücretle çalışıyor. Bu oran dünyada ortalama yüzde 8-9. Asgari ücrete dahi ulaşamayan 1.8 milyon işçi var Türkiye’de. Asgari ücretin biraz üzerinde ücret alanlarla düşündüğümüzle birlikte yüzde 70’leri buluyoruz. Yani Türkiye’de asgari ücret, bir ortalama ücret haline gelmiştir. O nedenle Türkiye’de asgari ücretin belirlenmesi süreci devletin toplumla yaptığı en büyük sözleşmedir” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Çerkezoğlu şunları söyledi:

“Asgari ücretin bu şekilde belirlenmesini, yani tümüyle antidemokratik bir biçimde, ‘Bir masanın etrafına 15 kişinin toplanıp milyonların yaşamı hakkında, milyonların çoluğunun, çocuğunun geleceği hakkında karar vermesi asla kabul edilemez’ diyoruz. Bu asgari ücret tespit süreci derhal değiştirilmelidir ve asgari ücret gerçek bir toplu pazarlıkla belirlenmelidir. Gerçek bir toplu pazarlıksa grev hakkımızın da olduğu, yani uyuşmazlık durumunda grev hakkının da olduğu gerçek bir toplu pazarlıkla belirlenmediği sürece asgari ücret, yıllardır olduğu gibi açlık sınırının da altında olduğu gibi bir asgari ücret reva görülüyor bugün Türkiye’de milyonlara. Milyonların meselesi haline gelmiş olan asgari ücret, yani bir memleket meselesi haline gelmiş olan asgari ücretin belirlenmesi sürecine biz DİSK olarak, o masada olmamamıza rağmen iş yerlerinden, sokaklardan, meydanlardan müdahil oluyoruz ve kendi emeğimize, geleceğimize hep birlikte sahip çıkıyoruz. O yüzden kent kent, sokak sokak insan onuruna yakışır bir asgari ücret için mücadeleyi hep birlikte veriyoruz. Biz insan onuruna yakışır bir asgari ücret istiyoruz. Asgari ücretin yıllar içinde enflasyon, döviz kuru, altın karşısında bütün kaybının giderildiği, büyümeden, milli gelir artışından payını alan ve gerçek bir geçim ücreti olması gerektiğini söylüyoruz. Asgari ücretin net olarak hesaplanması gerektiğini söylüyoruz.”

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret zammı ne kadar olacağını merak eden asgari ücret ile çalışanlar toplantı sonrasında aradıkları sorunun cevabını bulacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir