Ekonomi

2020’de Asgari Ücret İçin Düşünülen Zam Oranı: Maaşlar 2 Bin 323 TL Mi Olacak?

2019 yılı yaz aylarında kamu işçilerinin maaş zamları, memur ve memur emeklilerinin 4 dönem boyunca alacakları maaş oranları belli oldu. 

Beklentilerin altında oranlarda verilen zamların ardından milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret konusu gündeme geldi. Bundan sonraki süreçte gerçekleştirilecek ilk toplantı asgari ücret için olacak. 

Peki 2020 yılında asgari ücret için ne kadar maaş verilmesi öngörülüyor? Konuya ilişkin Kamuilanlari.com değerlendirmesini sizlerle paylaşıyoruz. 

2020 YILI İÇİN ÖNGÖRÜLEN ASGARİ ÜCRET 2 BİN 353 TL Mİ?

2019 yılında asgari ücret görüşmelerinde vatandaşlara enflasyon oranına yakın bir seviyede zam yapılmıştı. O dönem enflasyon oranları yüzde 25 seviyelerindeydi. Hükümet TİSK ve Türk İş arasında gerçekleşen görüşmeler sonrasında asgari ücrete yüzde 26 oranında zam kararı alınmıştı.

Hükümet ve işverenlerin bu yöndeki tutumları devam ederse enflasyon oranında zam yapılması kuvvetle muhtemel olacak. 2020 yılı başında enflasyon beklentisi ise yüzde 15 seviyelerinde. Bu oran olduğu gibi asgari ücretlilerin maaşlarına zam olarak yansıtılırsa maaşlar yüzde 15 oranında artacak.

Maaşlar yüzde 15 oranında artarsa asgari ücret gelecek yıl 2 bin 323 TL olacak. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir