Ekonomi

2020 Yılı Asgari Ücret Zam Oranı İçin Kritik Veri! Maaşlar Ne Kadar Artacak?

2020 yılı asgari ücret görüşmelerinde zam oranının belirlenmesinde önemli bir faktör olacak enflasyon oranlarına dair çok önemli veriler paylaşıldı. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından kamuoyune duyurulan enflasyon beklentisinde 2019 yılı sonu için oran düştü. Peki 2019’da enflasyon oranında zam alan asgari ücretli çalışanlar için 2020 yılında da aynı durum olursa maaşlar ne olacak?

Kamuilanlari.com olarak 2020 yılı asgari ücret konusunu değerlendiriyoruz. 

2020 YILI İÇİN ÖNGÖRÜLEN ZAM ORANI YÜZDE 13.96 MI?

2020 yılında asgari ücrete yapılacak zam oranına dair değerlendirmede bulunabilmek için 2019 yılı zam oranını belirleyen etmenleri ele almak gerekiyor. 

2019 yılı asgari ücretin belirlenmesinde en önemli faktörler ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler, yerel seçimler ve enflasyon olmuştu. 

2020 yılında da asgari ücretin belirlenmesinde bu enflasyonun en önemli kriter olacağını belli. Memurlara ve kamu işçilerine yapılan yüzde 8’lik ve yüzde 12’lik zamların yanında asgari ücretlye bu oranlardan daha yüksek bir oranda zam yapılması kuvvetle muhtemel. Zira memur ve kamu işçişlerinin maaşları 6 aylık süreçlerde zam alıyor. İlk zammın ardından bu personeller ikinci zammı, zamlı maaşları üzerinden alacaklar. 

Ancak asgari ücretli çalışanlar için zam sadece yılda bir defa oluyor. 2020 yılı için öngörülen zam oranı ise enflasyon oranına paralel bir rakam. 

Maaşlar Ne Kadar Artacak?

Bu bilgiler ışığında 2020 yılı asgari ücreti için enflasyon oranında zam öne çıkıyor. Merkez Bankası’nın enflasyon beklentisi ise yüzde 13.96 seviyesinde. 

Peki bu oranda zam yapılırsa maaşlar ne kadar artacak?

2020 yılı asgari ücreti için yüzde 13.96 zam oranı belirlenirse maaşlar, 2 bin 301 TL olacak.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir