Ekonomi

2020 Yılı İçin Asgari Ücrete Ek 345 TL Devlet Zammı Formülü

2020 yılı asgari ücreti için rakamlar konuşulmaya başlandı. Çalışma hayatı içerisinde olan yaklaşık 7 milyon vatandaşı direkt diğer çalışanları da dolaylı olarak yakından ilgilendiren asgari ücret için ek zam formülü gündeme geldi. 

2020 yılının Ocak ayında yapılacak zamma ek olarak yapılması gündeme gelen bu zam ile vatandaşların maaşları artırılabilir. 

Bu öneri EYT konusunda bir rapor hazırlayan ve bu öneri EYT kurul başkanı olarak görev yapacak olan Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Başkanvekili Vedat Bilgin’e sunuldu. 

ASGARİ ÜCRETE DEVLET ZAMMI FORMULÜ

Asgari ücret alan vatandaşlar gelir grubunun en alt kısmında bulunuyorlar. Yıl boyu sabit maaş alan vatandaşlar enflasyon oranları altında eziliyorlar. 

Bu çerçevede 2020 yılı Ocak ayında önemli bir zam talep eden asgari ücretliler için son öneri devlet zammı. Bu öneride asgari ücretli vatandaşlar için işverenler tarafından ödenen sigorta prim oranının yüzde 37’den yüzde 25’e düşürülmesi. Bu sayede vatandaşların maaşları artırılabilecek. 

345 TL EK ZAM FORMÜLÜ

Asgari ücretli vatandaşlar için önerilen bir diğer rakam ise vergi kesintisinin maaşlara eklenmesi. Bu konuda 2019 yılında kanun teklifleri verilmiş ve asgari ücretliden alınan vergilerin kaldırılması istenmişti. 

326 TL gelir vergisi ve 19 TL damga vergisi ödeyen asgari ücretli çalışanlardan vergi alınmaması durumunda ise 345 TL ek zam sağlanmış olur. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir