Ekonomi

2020 Yılında AGİ Ödemeleri ve Maaşlar Ne Kadar Artacak?

2020 yılında asgari ücretle çalışan vatandaşların maaşlarına gerçekleştirilecek görüşmeler sonrasında belirli bir oranda zam yapılacak. 

Asgari ücrette yaşanacak artış ile çok sayıda destek ödemeleride ataracak. Asgari ücret tutarına göre değişen bu ödemelerin başında ise Asgari Geçim İndirimi ödemeleri geliyor. 

Peki Asgari Geçim İndirimi ödemeleri 2020 yılında ne kadar olacak? İşte muhtemel zam oranları.

2020 AGİ ÖDEMELERİ NE KADAR OLACAK?

2019 yılında yapılan yüzde 26’lık zam kararı sonrası vatandaşların maaşları AGİ artı Asgari Ücret 2020 TL olarak belirlendi. Bu tutar ile o dönem bir nebze olsun rahat bir nefes alan asgari ücretliler, 2019 yılında maaşların artmaması ve enflasyonun sürekli yükselmesi nedeniyle ekonomik zorluk yaşadılar.

Bu çerçevede 2020 yılının Ocak ayını iple çeken vatandaşlar maaşlara yapılacak zam oranlarını merak etmeye başladılar. Bu çerçevde gündemde olan zam oranlarını sizlere aktarıyoruz. 

2020 Yılında Asgari Ücret + AGİ ödemeleri ile toplam maaşlarda oluşabilecek durumlar şu şekilde; Maaşlara enflasyon oranında yani yüzde 15 zam yapılırsa AGİ + Asgari Ücret 2323 TL olur. Asgari ücrete yüzde 20 oranında zam yapılırsa maaşlar yüzde 2424 TL’ye yükselir. 

AGİ ödemeleri ayrıca vatandaşların bekar, evli, çocuklu olma durumlarına göre değişiyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir