Ekonomi

2020 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Asgari Ücret Görüşmesi Ne Zaman Yapılacak?

Memur ve memur emeklisi için zam görüşmeleri devam ediyor. Memura yapılacak zam sonrasında ise gözler asgari ücrete gelecek zamma çevrilecek. 2020 TL net olarak verilen asgari ücretin 2250 TL civarında olması bekleniyor.

Asgari ücret için görüşmeler Aralık ayında başlayacak. Ancak şuan için görüşmelerin olduğu memur maaşları ve kamu işçisi zamları da asgari ücretin geleceğini direkt olarak etkileyecek. Eğer memur maaşlarında istenen alınamazsa bu durum asgari ücreti de etkilemiş olacak.

Aralık ayında yapılacak pazarlıklar sonrasında 2020 yılında asgari ücretin ne kadar olacağını göreceğiz. Özellikle kamu işçisine yapılacak zam asgari ücret için kritik bir eşik olacak. kamu işçisine 2019 yılı için yüzde 12, 2020 yılı için yüzde 6 zam çıktı. 2018 yılında ise bu rakam yüzde 7 olmuştu.

Kamu işçisi için şuanda pazarlıklar devam ediyor. Memur zamları ve kamu işçisine gelecek zamlar için bu hafta kritik olacak.

2020 yılı için asgari ücret beklentileri 2400 TL seviyelerinde olsa da çok büyük ihtimalle 2250 TL civarında bir maaş alınacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir