Ekonomi

350 Bin Yabancı İşçi Alacak Japonya’dan Türk İşçi Alım Kararı

Yabancı işçi alımlarına dair ilan yayımlanması beklenen ülkelerden birisi de Japonya. Ülke yönetimi geçtiğimiz aylarda almış olduğu bir kararla 2019 yılı ve sonrasındaki yıllar için 350 bin yabancı işçi alımı için onay almıştı. 

Ancak o dönem yayımlanan kararda Japonya Hükümeti, yabancı işçi alımlarında Türk İşçi alımı olmayacağını duyurmuştu. Japonya yönetimi almış olduğu bu kararı bir kaç ay sonra bozarak Türkiye’yi işçi alınmayacak ülkeler listesinden çıkardı. 

JAPONYA TÜRKİYE’Yİ İŞÇİ ALINMAYACAK ÜLKELER LİSTESİNDEN ÇIKARDI

Japonya tarafından alınan bu karar doğrultusunda ülke Türk işçi alımı da yapılacak. Söz konusu karar Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından da değerlendirildi. 

ışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Japonya’da 1 Nisan 2019 tarihinde yürürlüğe giren yabancıların oturma izinlerini düzenleyen yeni yasa kapsamında, yabancı işçi kabul edilmeyecek ülkeler listesinden Türkiye’nin çıkarılmasından memnuniyet duyuyoruz. Bu adımın tarihi ve köklü bağlara sahip olduğumuz Japonya ile aramızdaki dostane ilişkilerin ruhuna uygun olduğunu düşünüyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Japonya tarafından 2019 yılı başında alınan kararda ise Japonya’ya Türk işçi alınmamasına karar verilmişti. O dönem Türkiye’den yapılan açıklamada; bu kararın hayal kırıklığına yol açtığı ifade edildi.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir