Ekonomi

5 Yıldır Ödenen Paralar Geri Alınabilir! Yeni Vergi Paketi ile Kimler Vergiden Muaf Oluyor?

Çoğu kez Meclis gündeminde yer alan ve uzunca zaman Meclis gündeminden düşmeyen bir konu haline gelen ‘Yeni vergi paketi düzenlemesi‘ ile beraber emekli vatandaşlar ve ev hanımları emlak vergisinden muaf edilmişti. Ancak gelen yeni düzenleme ile beraber başka kimler vergiden muaf olma hakkına sahip olacak? İşte detaylar…

Kimler vergiden muaf oldu?

Yeni gelen düzenlemeye göre hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ve 18 yaşından büyük işsizler ile sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler vergiden muaf edildi. Bunun yanında engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri ve gaziler de vergiden muaf sayıldı.

Bir başka muafiyet durumu ise konutların 200 metrekareyi geçmemesi ile sağlanıyor.
Ev sahipleri eğer Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmezlerse tek evlerinden de vergi alınmıyor. Fakat birden fazla hissesi olanlar veya emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da bu haktan yararlanamıyor.
Bunun yanında muafiyet durumu için engelli bir birey yada gazi ve dul yetimlerin başka geliri olup olmadığına ise bakılmadan muaf olabiliyor. Engelli emekli çalışsa da vergi ödemiyor.
200 metrekarelik evde emeklinin ya da diğer hak sahiplerinin hissesi varsa, hisse oranları kadar vergiden muaf tutuluyorlar.

Yurt dışından emekli olanlar bu durumda hak sahibi olabilir mi?
Vergi muafiyetinden yararlanmak için vatandaşların sadecee Türkiye’deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli olmaları gerekiyor. 

Ölüm maaşı alanlar bu muafiyetten yararlanabilir mi?
Bankalarındaki paralarından dolayı kazanç elde eden emekliler muafiyetten yararlanabiliyor. Eşinden dolayı ölüm aylığı alan emekliler de bu gelirleri olduğu halde emlak vergisi ödemiyor.

Belediyeye nereden ve hangi evraklarla başvurulur?
Hak sahiplerinin meskenin bağlı bulunduğu belediyeye dilekçeyle müracaat etmeleri gerekiyor. Bildirimde bulunmazsanız size vergi çıkacaktır.

Yanlışlıkla ödenmiş olan vergiler geri alınır mı?
5 yıllık geriye doğru zaman aşımı süresi içinde ödediğiniz fazla vergileri geri alabilme şansına sahipsiniz ve bunun için o dönemlerde de şartları taşıdığınızı gösterir belgelerle belediyeye müracaat etmelisiniz.

Arsası olan emekliler bu haktan yararlanabilir mi?
Hayır, vergi istisnası sadece konutlar için geçerli. İşyeri olanlar da yararlanamıyor.

Yeni emekli olanlar bu muafiyetten faydalanabilecek mi?
Yıl içinde emekli olup maaş almaya başlayanlar diğer şartları taşıyorlarsa bir sonraki yıl için müracaat ederek vergi ödemeyecekler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir