Ekonomi

6 Aylık Enflasyon Farkı Zammı Asgari Ücret İle Çalışanlara Verilecek Mi?

Asgari ücret ile çalışan vatandaşlar Ocak ayında yapılan yüzde 26’lık zam oranıyla biraz nefes almışlardı. 2018 yılının Ağustos ayından sonra yaşanan ekonomik dalgalanma sonrası alım gücünü kaybeden çalışan için 2 bin 20 TL maaşta karar kılınmıştı. 

Ekonomik dalgalanmanın devam etmesi, döviz kurlarında yaşanan yükseliş ve enflasyon oranlarının yüksek seviyelerde olması asgari ücretli vatandaşları tekrar düşündürmeye başladı. Özellikle gıda enflasyonunun oldukça yüksek seviyelerde olması vatandaşları etkiliyor.

ASGARİ ÜCRET İLE ÇALIŞANA EK ZAM VAR MI?

Asgari ücret ile çalışan vatandaşlar ekonomide yaşanan dalgalanmalar sonucu Temmuz ayında maaşlaa ek zam yapılıp yapılmayacağı konusunu araştırmaya başladılar. Memur ve emeklililere yapılacak enflasyon farkı zammı ile birlikte kendi maaşları içinde böyle bir durumun olup olmadığını merak eden okuyucularımız için konuyu tüm başlıkları ile aldık. 

Öncelikle Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı zammı toplu sözleşme kapsamında maaşlara yansıtlacak ve sadece memur ile emekliler faydalanacak. Bu zam asgari ücret ile yada özel sektör çalışanlarına verilmeyecek. 

Asgari ücret için zam yılda sadece bir defa yapılır. Aralık ve Ocak sürecinde belirlenen asgari ücret zammı bir yıl boyunca uygulanır. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir