Ekonomi

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı ! Asgari Ücretten Daha Fazla

Türk-İş’in çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay açlık ve yoksulluk sınırı araştırması yapıyor. Bu ay yapılan araştırmanın sonuçları açıklandı. 

ASGARİ ÜCRETİN 3 KATI

Türk İş tarafından yapılan araştırma kapsamında açlık ve yoksulluk sınırı rakamı asgari ücretin 3 katı çıktı. 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeteri beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması açlık sınırı olarak ifade ediliyor ve bu rakam 2 bin 219 TL olarak belirtildi. Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen ‘yoksulluk sınırı’ ise 7 bin 229 lira oldu.

Türk İş tarafından yapılan araştırmaya göre süt, yoğurt, peynir grubunda, yıl sonu fiyat ayarlamaları sonrası yılın ilk ayında önemli bir fiyat değişikliği görülmedi.

Bunun yanı sıra dana kıyma ve kuşbaşı etin fiyatı arttı, tavuğun fiyatı değişmezken balık fiyatındaki artış bu ay da devam etti.

Ailenin gıda harcaması içinde ağırlıklı yeri olan yaş sebze-meyvenin geçen ay 5.46 lira olan ortalama kilogram fiyatı bu ay 5.87 lira olarak hesaplandı ve sebzenin ortalama kilogram fiyatı geçen ay 5.75 lira iken bu ay 6.19 liraya yükseldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir