Ekonomi

AGİ ve Asgari Ücret İçin 2019 Temmuz’da Enflasyon Zammı Olacak Mı?

Asgari ücret ile çalışan vatandaşlar enflasyon rakamlarının yükselmesinin ardından maaşlarına Temmuz ayında zam yapılıp yapılmayacağını merak ediyorlar. 

Kamuilanlari.com olarak asgari ücret ile çalışan vatandaşların maaşlarına dair tüm zam detaylarını aşağıda aktardık.

ASGARİ ÜCRETE ENFLASYON ZAMMI VAR MI?

Bilindiği üzere kamu gündeminde memur ve emekli maaşlarına Temmuz ayında yapılacak zam konusu oldukça yer tutuyor. Toplu sözleşme gereği maaşlarına enflasyon farkı oranında zam alacak olan kamu personelleri ile emekliler için ön görülen zam oranı ise yüzde 6 seviyesinde. 

Yılın ilk altı ayında oluşan enflasyon farkı oranında yapılacak olan bu zam için merak edilen bir diğer nokta ise asgari ücretililer için. 

Peki Asgari Ücrete Zam Yapılacak Mı?

Asgari ücret alan vatandaşların merak ettiği bu konuya dair detaylar belli. Asgari ücret zammı yılda bir defa yapılıyor. Her yılın Aralık ayında başlayan görüşmeler işçi temsilcisi (Türk İş Sendikası), işveren sendikası (TİSK) ve hükümet (Çalışma Bakanı) arasında gerçekleştiriliyor. 

Yaklaşık bir ay süren toplantılar kapsamında bir yıllık asgari ücret belirleniyor. Ocak ayında netleşen zam konusunda yıl içinde bir daha düzenleme yapılmıyor. 

Bu çerçevede,

Temmuz ayında asgari ücret ve Asgari Geçim İndirimi (AGİ) tutarlarında bir değişiklik olmayacak. Enflasyon farkı ise sadece memurlara ve emeklilere toplu sözleşme kapsamında verilecek. Halen uygulamada olan 2 bin 20 TL asgari ücret ise 2019 yılı Aralık ayına geçerli olacak ve yeni zamlı maaşlar 2020 yılının Ocak ayında yatırılacak. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir