Ekonomi

Aile Bakanlığı’nın Öğrencilere Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet tarafından sağlanan desteklerden bir tanesi de şartlı eğitim yardımı. Bu yardım maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuğunu okula gönderemeyen vatandaşlara sağlanıyor. Bakanlık bu ailelere çocuklarının okula devam etmeleri şartıyla, Şartlı Eğitim Yardımında bulunuyor. 

Peki Şartlı Eğitim Yardımı ödemeleri nasıl alınır? Kimler başvuru yapabilir ve ödeme detayları nedir? Tüm destek ile ilgili ayrıntılar haberimizde.

ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla sağlanan Şartlı Eğitim Yardımı bazı durumlarda kesiliyor. Aile Bakanlığı yardımlara dair açıklamasında öğrencinin bir ay içerisindeki okul devamsızlık süresinin 4 günden fazla olması durumunda yardımın kesileceğini açıkladı. Diğer maddelerde ise ailenin yardım bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına haber verilmeksizin ikamet adresinin değişmesi, Hanesinin Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının tespit edilmesi ve vefat durumlarında yardımların kesileceği açıklandı. 

Yardım Tutarı Ne Kadar?

Muhtaç ailelere yapılan aile yardımı ödemeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca PTT’lere yapılıyor. Annenin hesabına yatırılan para tutarları ise şöyle;

İlköğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 35 TL,

İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık 40 TL,

Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık 50 TL,

Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 60 TL’dir.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir