Ekonomi

Akaryakıt Fiyatlarına Yapılan Zam Ekonomik Dengeyi Bozar, Geri Alınsın

Uluslararası piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak akaryakıt fiyatlarında yüksek oranlarda zam yapılmıştı. 

EPGİS tarafından duyurulan ve pompa fiyatlarına yansıtılan bu zam ile ilgili olarak TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den değerlendirme geldi. Bu zamların ekonomide olumsuzluğa neden olacağını ifade eden Bendevi Palandöken zamların geri alınmasını istedi. 

AKARYAKIT ZAMLARI GERİ ALINSIN

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yazılı bir açıklama ile akaryakıt fiyatlarına yapılan zamları değerlendirdi.

Bu çerçevede geçmişten günümüze akaryakıta yapılan zamlar ile ilgil veriler paylaşan Bendevi Palandöken 20 Ağustos tarihinden itibaren benzin fiyatlarına 57 kuruş, motorine 47 kuruş zam yapıldığını hatırlattı. Bu zamların başta çiftçi ve sanayicileri olumsuz etkilediğini ifade eden TESK Genel Başkanı üretimde en önemli maliyetin akaryakıt olduğunu hatırlattı. 

Zamların geri alınmasını talep eden TESK Başkanı Bendevi Palandöken bu talebini şu sözlerle dile getirdi.

”Üretimde en önemli maliyet unsurlarından biri akaryakıttır. Akaryakıta yapılan zamlar adeta enflasyonla mücadeleye darbedir. Çiftçinin mahsulünden tutun da esnafın tezgahına koyduğu ürüne kadar her şeyin fiyatına yansır. Tam da enflasyon düşüş eğilimine geçmişken bu zamlar geri alınmalı”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir