Ekonomi

AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi borcunu ödeyebilmek için Büyükşehir Hastanesi’ni satışa çıkardı!

Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasında olan AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi 699 milyon lira borcunu ödeyebilmek için, kendi iştiraklerinden olan Özel Büyükşehir Hastanesi’ni satışa çıkarma kararı almıştı. Hastanenin 18 milyon TL zarar ettiği gerekçesi ile satışa çıkardığı hastaneye kimse talip çıkmayınca belediye yetkililerinden “İhaleye çıktık fakat hastaneyi satamadık. Şu an işletmeye devam ediyoruz ve hastaneyi satma fikrinden vazgeçtik” açıklaması geldi.

“KÂR ELDE EDEN BİR KURUM HALİNE GETİRECEĞİZ”

Hastaneyi kâr elde eden bir kurum haline getirmeye çalışacaklarını aktaran Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Belediye hastanesini satışa çıkarmamızın sebebi, artık buranın devletle rekabet edebilecek gücünün kalmamasıydı. Fiziki şartları da hastanenin rekabet edebilecek gücünü ortadan kaldırıyordu. Ya yeni bir hastane yapacak ya da burayı satmamız gerekecekti. Hastaneyi biraz daha derleyip toparlayarak kâr elde edebilen bir kurum haline getirmeye çalışacağız” diye konuştu.

40 YIL ÖNCE KURULDU

1979 yılında kurulan Büyükşehir Hastanesİ, 1983’e kadar 22 doktorun ortaklığı ile devam ederek, aynı yıl 35 ortaklı Özel Sağlık ve Tedavi Kurumları Limited Şirketi’ne dönüştü. 1985 yılında bugünkü binasına taşınarak, Avrupa’dan ithal ettiği cihazlarla bölgenin en modern hastanelerinden biri olarak hizmete vermeye devam etti.

Şirket ticari unvanını 1985 yılında Özel Sağlık Yurdu A.Ş. olarak değiştirdi. Bu tarihten sonra ortaklardan büyük kısmı hisselerini Konya Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan Sağtaş Sağlık Tesisleri ve Ticaret Anonim Şirketi’ne sattı. Kalan ortakların da önemli bir kısmı hisselerini satınca, hastane 1993 yılında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir