Ekonomi

Annelere Büyük Müjde ! Aylık 400 TL ve Günlük 70 TL Ödeme

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından çeşitli programlar düzenleniyor ve bu programlar ile işsizliğin önüne geçmekle beraber istihdamı arttırmak hedefleniyor. Bu programlar ile istihdam edilen annelere çeşitli destekler veriliyor. Anneler devlet tarafından aylık 400 TL bakım parası alabilecekler.

Çalışan anne, 2-5 yaş arasındaki çocuğunun kreşe veya gündüz bakımevine devam etmesi halinde, kurs veya program süresince devlet tarafından 400 TL bakım desteği alabilir. Bu destekten yararlanmak isteyen annelerin anayi sektöründeki mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründeki işbaşı eğitim programlarına katılmaları gerekiyor.

BAŞVURULAR ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜNE

Anneler bu destekten yararlanabilmek için hizmet merkezlerine başvuru yapabildikleri gibi Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne de başvuru yapabileceklerdir. Ayrıca annelerin başvuru yapabilmeleri için çocuklara ait nüfus cüzdanıyla, kreş ve gündüz bakımevi faturası ve istenilen belgelere sahip olmaları gerekmektedir.

İŞKUR tarafından düzenlenen kurs ve mesleki eğitim programlarına katılan kadınlara günlük 70 TL cep harçlığı da veriliyor. Bu destek ise ilk etapta İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yaşayan ve istenilen koşulları yerine getiren ailelere sağlanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir