Ekonomi

Annelere Devletten 10 Bin 745 TL Destek ! Hangi Yardımlar Yapılacak?

Ülkemizde çalışan annelere devlet tarafından çeşitli destekler sağlanıyor.Bu desteklerin arasında süt parası, doğum yardımı, iş göremezlik ödeneği, yarı zamanlı çalışma parası gibi ödemeler yer alıyor. Bu ödemelerin çoğu yeni yıl ile zamlandı.

ANNELERE DEVLETTEN BÜYÜK DESTEK

Çalışan-çalışmayan tüm anneler, doğum yaptıklarında, devletten doğum yardımı alabiliyorlar. Bu ödemeler birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü ile sonrakiler için 600 TL olarak belirlendi.

Çalışan ya da eşi çalışan annelere emzirme ödeneği de var. Ödenek 2019’da 180 lira idi. Bu yılki tutarın 200 lira olması bekleniyor.

Bunun yanı sıra SSK’lı çalışan kadınlara doğum iznindeki sürenin parası devlet tarafından ödeniyor. Buna göre asgari ücretli çalışan bir anne doğum parası olarak 7 bin 324 TL alabilecek.

Anneler; doğum izinleri bittikten sonra 2-6 ay arasında süreyle yarım gün çalışabiliyor. Çalıştığı sürenin ücretini işveren öderken, çalışılmayan sürenin ücreti brüt asgari ücret (bu yıl 2.943 lira) üzerinden ödeniyor. Bu kapsamda 2 ay yarı zamanlı çalışan anneler devletten 2 bin 920 TL ödeme alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir