Ekonomi

Araç Sahiplerini Sevindirecek Haber: Benzine 25 Kuruş İndirim Geliyor

Ekonomide yaşanan dalgalı süreçle birlikte akaryakıt fiyatlarında da önemli miktarlarda artış olmuştu. Dünyada brent petrol fiyatlarının artması, döviz kurunun Türk Lirası karşısında değer kazanması gibi etmenlerden dolayı artış gösteren akaryakıt fiyatları ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. 

25 KURUŞ İNDİRİM BEKLENİYOR

Suudi Arabistan’ın petrol üretiminin beklenenden hızlı toparlanmasıyla fiyatlarda gerileme görüldü. Bu gelişmenin ardından benzinde, bu gece 25 kuruşluk indirim yolda.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil sistemiyle, petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir