Ekonomi

Asgari Ücret 2 Bin 500 TL Mi Olacak? İşte Tüm Detaylar

Asgari ücret zammı açıklandıktan sonra bir çalışanın 2020 yılında alacağı en düşük aylık maaş belli olacak. Ayrıca yapılan aynı açıklama kapsamında AGİ zammı ve diğer detayların da yer alması bekleniyor.

Yapılan toplantılardan sonra Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantısının ardından belirlenen yol haritası belirtildi. Bu bağlamda ikinci ve üçüncü toplantıların komisyona katılan grupların ev sahipliğinde dördüncü toplantının ise Bakanlık’ta yapılacağı ifade edildi.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücretin ne kadar olacağına ilişkin Sabah Gazetesi yazarı Faruk Erdem köşesinde değerlendirmelerine yer verdi.

Faruk Erdem konu hakkında köşesinde şu ifadelere yer verdi:

Aslında bu güne kadar yapılan asgari ücret artışlarına baktığımızda yaklaşık bir rakam tahmin etmek mümkün oluyor. Son 10 yıllık artışlara bakıldığında 2016’daki yüzde 30’luk artış dışında tüm zamlar bir önceki yılın enflasyonunun 2-5 puan üzerinde gerçekleşmiş durumda.

Yeni Ekonomi Programı’nda ve Merkez Bankası’nın tahminlerinde 2019 yılının enflasyon oranının yüzde 12 civarında olması bekleniyor. Bu rakamdan yola çıkılınca asgari ücretteki artışın yüzde 15 civarında olacağı beklentisi oluşuyor.

Buna göre net asgari ücret 2.323 liraya ulaşıyor. Bunun üzerine pazarlıklarla yapılacak seyyanen artışların eklendiği düşünülürse 2.500 liralık net rakam da öngörülebilir. Tabi bu rakama ulaşmak için pazarlıkların sonucunu beklemek gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir