Ekonomi

Asgari Ücret İçin 2020 Yılında Öngörülen Zam Oranı ve Maaş Tutarı Ne Kadar?

Asgari ücret 2020 yılında ne kadar olacak? Türkiye geneli milyonlarca asgari ücretli vatandaş bu sorunun yanıtını şimdiden merak ediyor. 

Ekonomide yaşanan olumlu olumsuz gelişmeler, memurlar ile hükümetin zam konusunda yaşananlar, kamu işçilerinin maaş süreci sonrası oluşan tabloya göere 2020 asgari ücret maaş zammı detaylarını sizlerle paylaşıyoruz. 

2020 ASGARİ ÜCRET ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?

Bilindiği üzere asgari ücrete yılda bir defa zam yapılıyor. Bu zam oranı tüm tarafların gerçekleştirdiği toplantılar sonrası ortak karar ile belirleniyor. 

Bu toplantılarda çalışan tarafını Türk İş Sendikası, işveren tarafını TİSK ve hükümet tarafını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı oluşturuyor. Önce işçi tarafında, daha sonra işveren tarafında ve ardından hükümet tarafında gerçekleştirilen toplantılar sonrası zam oranı belirlenirse karar açıklanıyor. 

2019 yılı için gerçekleştirilen toplantılarda zam kararı ortak mutabakat sonucu alınmış ve her kesim bu kararı kabul etmişti. Yüzde 26 oranında zam yapılan asgari ücret 1600 TL’den 2020 TL’ye yükseldi. 

2020 Yılı İçin Öngörülen Zam Oranı

2020 yılı için henüz net bir gelişme yok. Ancak ekonomik durumlar ve hükümetin memur ve kamu işçileri için teklif ettiği zam oranları incelendiğinde bazı değerlendirmelerde bulunmak mümkün. 

Eğer 2020 yılı için

Yüzde 5 Oranında Zam yapılırsa asgari ücret 2 bin 121 TL olacak. 

Yüzde 10 Oranında Zam yapılırsa asgari ücret 2 bin 222 TL olacak

Yüzde 15 Oranında Zam yapılırsa asgari ücret 2 bin 323 TL olacak

Yüzde 20 Oranında Zam yapılırsa asgari ücret 424 TL olarak. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir