Ekonomi

Asgari Ücret İçin Önemli Gün ! TİSK Ev Sahipliğinde Üçüncü Toplantı

2020 yılında geçerli olacak olan asgari ücret önümüzdeki hafta kesinleşecek. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan komisyon, 2020’de geçerli olacak ücreti belirleme çalışmaları kapsamında bugün üçüncü toplantısını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) ev sahipliğinde yapacak.

Bu görüşme kapsamında TÜİK temsilcilerinin bir işçinin gıda harcama rakamını paylaşması ve ilk rakamların telaffuz edilmesi beklenimektedir. 

Konu ile ilgili olarak doğrudan 7 milyona yakan çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde yeni rakamın belirlenmesine ilişkin çalışmalar devam ediyor. 2 Aralık’ta ilk toplantı 10 Aralık’ta ise ikinci toplantı yapılmıştı. 

TÜRK İŞ 2 BİN 578 TL İSTİYOR

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in başkanlığındaki toplantıda, işveren heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat başkanlık edecek. Toplantıda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin, bir işçinin gıda harcama rakamını paylaşması ve görüşmelerde ilk rakamların gündeme gelmesi beklenmektedir. 2020 yılında geçerli olacak olan asgari ücretin belirlenmesindeki kritik toplantı bugün yapılacak. Türk İş tarafından daha önce bir açıklama yapılmış ve 2 bin 578 TL’nin altındaki teklifler için pazarlık yapılmayacağı belirtildi. 

TİSK’İN TALEBİ

TİSK tarafından işverenlere verilen asgari ücret desteğinin 2020’de 200 liraya yükseltilip tüm işletmeleri eşit kapsayacak şekilde devam etmesi istendi ve yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası İşveren Payı’nın 2020’de alınmamasını, yüzde 5 olan SGK İşveren Desteği’nin yüzde 6’ya yükseltilmesi bunun toplu iş sözleşmeli iş yerlerinde yüzde 7 olarak uygulanması talep edildi. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir