Ekonomi

Asgari Ücret İçin Yeni Formül: 399 TL Zam Mı Yapılacak? İşte Bakan Selçuk’un Açıklamaları

Asgari ücret zammı bilindiği gibi işçileri memnun etmemiş ve tepki çekmişti. Ancak Bakan Selçuk 75 liralık bir jestte bulunacaklarını belirtmişti. Bunun üzerine asgari ücretin 2400 lira olacağı iddiaları yer almıştı. Çalışma Bakanı Selçuk’un bu jest açıklamalarının ardından ise asgari ücret için yeni bir formül dile getirildi. Bu formüle göre 375 lira gelir vergisi ve 22 lira damga vergisi maaşlara eklenirse asgari ücrete artacağı belirtildi.

BAKAN SELÇUK’UN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak Bakan Selçuk yaptığı açıklamalarında şu ifadelere yer vermişti:

“Bu sene yaptığımız görüşmelerde, işveren tavan olarak 2 bin 250 lira bandına geldi. Biliyorsunuz, Sayın Cumhurbaşkanımızın çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme prensibine dikkat ediyoruz. ‘Geçtiğimiz sene asgari ücret desteğinin 2019 yılı için son kez verildiğini açıklamamıza rağmen, bu sene zam oranının enflasyon oranının altında kalmaması için 2020 yılı için de 75 liralık asgari ücret desteğini vereceğiz. Asgari ücret desteği işçiye jestimizdi. Bir işçi bazında düşünüldüğünde düşük bir rakam olarak görülse de, bu desteğin toplam maliyeti 6 milyar liranın üstünde. Hem işçimiz hem de işverenimiz için önemli bir destek.”

YENİ ZAM GÜNDEMDE DEĞİL

Yapılan bu açıklamaya göre asgari ücret için yeni bir zam gündeme gelmedi. Bakan Selçuk’un açıklamalarına göre işverenlerin verdiği rakamın 2.250 TL’yi bulduğu ancak hükümet tarafından 75 TL daha destek yapıldığı ifade ediliyor.

Bakan Selçuk’un açıklamalarının ardından yeni bir formül gündeme getirildi. Daha önce muhalefet partileri tarafından hem Meclis’te hemde farklı mecralarda vergi konusu dile getirillmiş kanun teklifleri verilmişti. Ancak bu konu hakkındaki kanun teklifi kabul edilmemişti.

Ancak Bakan Selçuk’un açıklamalarına göre yeni bir zam gündemde değil. Bu konu hakkında verilen kanun teklifi veya öneri kabul edilirse, yeni bir gelişme olursa okuyucularımızı sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz.

AGİ TABLOSU

Asgari ücretin yeni rakamına agi tablosu ise şöyle:

“Bekar bir işçi için 220 lira 73 kuruş, evli (eşi çalışmayan) işçi için 264 lira 87 kuruş, evli (eşi çalışmayan) 1 çocuklu işçi için 297 lira 98 kuruş, evli (eşi çalışmayan) 2 çocuklu işçi için 331 lira 9 kuruş, evli (eşi çalışmayan) 3 çocuklu işçi için 375 lira 23 kuruş.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir