Ekonomi

Asgari Ücret İle Çalışan Anneler Devletten 6 Bin 397 TL Destek Ödemesi Alabilirsiniz

Kamuilanlari.com olarak siz okuyucularımıza devletin çeşitli durumlarda bulunan vatandaşlara sağladığı destekleri zaman zaman paylaşıyoruz. 

Fazla bilinmeyen bu desteklerden bir tanesi de çalışma hayatı içerisinde yer alan ve anne olmaya hazırlanan kadınlar için. Eğer bir kadın çalışıyorsa ve anne olmak için gün sayıyorsa doğum öncesi, süreci ve sonrasında bazı devlet destekleri alıyor. Bu desteklerin en önemlisi ise doğum izni ödemesi.

* Peki nedir doğum izni ödemesi? 

* Maaş tutarına göre ödenen bu destek asgari ücretli anne için ne kadar?

* Şartları nedir, nereye başvuru yapılır?

Bilinmesi gereken tüm ayrıntıları siz okuyucularımıza aşağıda paylaşıyoruz. 

DEVLETTEN ANNELERE DOĞUM İZNİ ÖDEMESİ

Devlet tarafından sağlanan destekler çeşitli devlet kurumları aracılığıyla ödeniyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Türkiye İş Kurumu, Kaymakamlıklar ve Valilikler gibi kurumlar ile sağlanan bu destekler ciddi rakamlara ulaşabiliyor. 

Doğum İzni Ödemesi

Doğum izni ödemesi için yapılan destek ödemesi 16 hafta içindir. Anne adayların doğuma 8 hafta kala ve doğumdan sonraki 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin hakkı verilir. Bu izin sürecinde anne çalışma hayatı olduğundan dolayı ve mağdur olmamasından dolayı devlet izin ödemesi yapar. Bu ödeme hem devlette hemde özel sektörde çalışan kadınlar için geçerlidir. 

Asgari Ücretle Çalışan Anne İçin: 16 haftalık doğum izni ödemesi en düşük asgari ücretli çalışan annelere ödeniyor. 2019 yılı için asgari ücretli anneye yapılan ödeme tutarı 6 bin 367 TL. Bu ödeme maaş tutarı arttıkça artıyor. Doğum İzni ödemesi annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatırılıyor. Bu ödeme detaylarını e-devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Bunun Yanında Ayrıca

Söz konusu desteğin yanında  yeni anne olmuş kadınlara istedikleri takdirde ücretsiz izinde sağlanır. Anne ücretsiz doğum iznine dair detayları kendisi belirler. İş kanunu bu hakkı tanıdığı için bu iznin kullanımında işverenin onayı aranmaz. Ayrıca ikiz bebek bekleyen anne adaylarına sağlanan izin süreci artar.

Kamuilanlari.com
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir