Ekonomi

Asgari Ücret İle Çalışan Annelerin Bilmediği 6 Bin 367 TL’lik Devlet Desteği

Devlet vatandaşlara onlarca durumda yardım ödemeleri yapıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Türkiye İş Kurumu, Kaymakamlıklar ve Valilikler aracılığıyla yapılan bu destekleri Kamu İlanları olarak sizlerle paylaşıyoruz. 

Bu haberimizde siz okuyucularımıza devletin çalışan annelere sağladığı desteğin detaylarını aktarıyoruz. 

Çalışma hayatı içerisinde yer alan ve anne olmaya hazırlanan kadınlara verilen doğum izni parası ile annelere en az 6 bin 367 TL destek veriliyor. 

ÇALIŞAN ANNELERE ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ

Devlet tarafından sağlanan doğum izni desteğinde anne adaylarının izlemesi gereken bir süreç bulunuyor. Anne adayların doğuma 8 hafta kala ve doğumdan sonraki 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta izin kullanabiliyorlar. Bu süre boyunca annelere devlet ödeme yapar. Hem kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kamu personeli annelere hemde özel sektörde çalışan annelere sağlanan bu destek ile devlet tarafından ödeme yapılır. 

2019 yılı için doğum izni ödemesi en az asgari ücret ile çalışanlara yapılıyor. Maaş ve prim arttığında devlet tarafından yapılan ödeme artıyor. 2018 yılında 5 bin 50 TL olan doğum izni ödemesi 2019 yılı için 6 bin 367 TL olarak ödeniyor. Anne adaylarının doğum izni süreci gebeliğin 32. haftasından itibaren başlıyor. Doğumdan sonra da 8 hafta olarak kullanılan bu süre çoklu doğumlarda artıyor. Yani anne ikiz veya daha fazla bebek dünyaya getirirse doğum izni 8 haftadan 10 haftaya çıkar.

Bunun Yanında

Söz konusu desteğin yanında  yeni anne olmuş kadınlara istedikleri takdirde ücretsiz izinde sağlanır. Anne ücretsiz doğum iznine dair detayları kendisi belirler. İş kanunu bu hakkı tanıdığı için bu iznin kullanımında işverenin onayı aranmaz.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir