Ekonomi

Asgari Ücret İle Çalışan Anneye 6 Bin 367 TL Destek Ödemesi

Kamuilanlari.com olarak devalet tarafından sağlanan destek, yardım ve diğer ödemeleri zaman zaman yaptığımız haberlerle aktarıyoruz. 

Bu destek ödemelerinden bir tanesi de çalışma hayatında yer alan kadınlara sağlanıyor. Çalışma hayatında bulunan bir kadın anneye olmaya hazırlandığında doğum öncesi ve sonrasında devletten destek ödemesi alır. 

Bu ödemeyi kimlerin nasıl aldığı, başvuruların nasıl yapıldığı ve ödemelere dair diğer tüm ayrıntıları siz okuyucularımıza aktarıyoruz. 

DEVLETTEN ÇALIŞAN KADINLARA 6 BİN 367 TL ÖDEME

Bilindiği üzere devlet, bazı kurumları aracılığıyla farklı durumlarda bulunan vatandaşlara destek ödemeleri yapıyor. Bu ödemeler vatandaşların içinde bulundukları durumlarda mağdur olmamaları adına sağlanıyor. Yaşlı vatandaşlar, bakıma muhtaç vatandaşlar, engelli ve geliri olmayan vatandaşlara sağlanan bu desteklerden bazıları ise çalışma hayatı içinde olan vatandaşlara sağlanıyor. 

Çalışma hayatında olan vatandaşlara sağlanan en önemli destek ise çalışan kadınların anne olma sürecinde sağlanan doğum izni ödemesi. 

Doğum İzni Ödemesi

Bu ödeme anne adayına doğumdan önce ve sonra kullanacağı izin süresi boyunca devlet tarafından veriliyor. Doğum yapan bir kadına ücretli izin olarak 16 haftalık bir süre tanınıyor. Bu izin sürecinin 8 haftası doğumdan öncesi için 8 haftası ise doğumdan sonrası için. 

Kamuda çalışan kadınlara sağlanan bu doğum izni ödemesi hemde özel sektörde çalışan annelere de ödenir. Ödemeler çalışan kadının almış olduğu maaş üzerinden hesaplanır. En az ödeme asgari ücretle çalışan kadınlara sağlanır. 2019 yılı için son yapılan zamların ardından bu tutar 16 hafta için 6 bin 367 TL olarak ödenir. 

Anne adaylarının doğum izni süreci gebeliğin 32. haftasından itibaren başlıyor. Doğumdan sonra da 8 hafta olarak kullanılan bu süre çoklu doğumlarda artıyor. Yani anne ikiz veya daha fazla bebek dünyaya getirirse doğum izni 8 haftadan 10 haftaya çıkar. Ayrıca anne dileği takdirde doğumdan sonra ücretsiz izin kullanabilir. Bu hak yasalarla koruma altında olup işverenin onayı aranmaz.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir