Ekonomi

Asgari Ücret İle Çalışan Anneye Devletten 6 Bin 367 TL Yardım Parası

Devlet tarafından sağlanan destekleri siz okuyucularımızla paylaşmaya devam ediyoruz. Bu haberimizde de siz okuyucularımız için 2019 yılında önemli ölçüde artan hem işçi hemde memur annelere sağlanan doğum izni ödemesini derledik. 

Devlet tarafından sağlanan bu destek detayları şu şekilde,

DEVLETTEN HEM İŞÇİ HEMDE MEMUR ANNEYE 6 BİN 367 TL YARDIM

Devlet tarafından annelere sağlanan doğum izni ödemesi 16 hafta olarak ödeniyor. Bu izin süresi ise doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta olarak ikiye ayrılıyor. Bu süre boyunca hem kamuda hemde işçi olarak çalışan anneler için ödeme yapılır. 2019 yılı için doğum izni ödemesi en az (yani asgari ücretli çalışan ) annelere 6 bin 367 TL olarak yapılır. 2018 yılında bu 5 bin 50 TL idi. 

Anne adaylarının doğum izni süreci gebeliğin 32. haftasından itibaren başlıyor. Doğumdan sonra da 8 hafta olarak kullanılan bu süre çoklu doğumlarda artıyor. Yani anne ikiz veya daha fazla bebek dünyaya getirirse doğum izni 8 haftadan 10 haftaya çıkar. 

Ücretsiz İzin Hakkı da Mevcut

Doğum izni sürecini uzatmak isteyen annelere ayrıca ücretsiz izin hakkı sağlanır. Ücretsiz doğum iznini de belirleyen işçinin kendisidir. İş kanunu bu hakkı tanıdığı için bu iznin kullanımında işverenin onayı aranmaz. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir