Ekonomi

Asgari ücret ile çalışanlar dikkat: Yüzde 30 zam talep edildi!

2020 yılı için 2 bin 324 lira olarak belirlendi. Karar sonrası, dünyada 59 ülkede faaliyet gösteren Türkiye’de ise 20 bin çalışanı olan Securitas Türkiye Başkanı Murat Kösereisoğlu asgari ücretin, özel güvenlikçilerin yaptığı işe oranla yetersiz olduğunu belirtirken, özel güvenlik sektöründe maaşların arttırılmasına yönelik bakanlığa başvuruda bulunduklarına aktardı.  

“Asgari ücret 3 bin lira olmalı” 

Türkiye’de 20 bin çalışanı bulunan Securitas, özel güvenlik sektörü çalışanlarının asgari ücretinde iyileştirilme yapılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunmak üzere çalışma başlattı. Güvenlik sektöründeki ağır çalışma şartları nedeniyle kimsenin uzun süre sektörde kalmak istemediğini, çoğunun ilk fırsatta kaçmaya çalıştığını, bu nedenle personelin üçte birinin her yıl başka sektörlere geçtiğini söyledi. Kösereisoğlu, asgari ücretin 3 bin lira civarında olması gerektiğini belirtti ancak asgari ücreti değiştirme şansı olmadığını vurguladı. 

Güvenlik sektöründe 28 bin kişilik istihdam 

2020 yılında 2 bin ila 2 bin 500 yeni istihdam yaratmayı planladıklarını kaydeden Kösereisoğlu, insanla birlikte bilgi ve teknolojiye yatırımlarının da devam edeceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Güvenlik sektörü doğru yönlendirilirse istihdam potansiyeli en yüksek sektörlerden biri. Cirosal büyüklüğü 12 milyar TL civarında, 2020’de 15 milyar TL’yi yakalayacağımızı öngörüyoruz. Sektörde şu anda yaklaşık 300 bin kişi çalışıyor. 2019’da 20 bin istihdam yarattık, 2020’de en az 28 bin kişilik daha istihdam yaratmayı hedefliyoruz.” 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir