Ekonomi

Asgari Ücret İle Çalışanlardan Gelir Vergisi Alınmasın Talebi! Maaşlar Ne Kadar Artar?

Türkiye’de milyonlarca vatandaş en az ödeme sınırı olan asgari ücret ile çalışıyor. Yılda bir defa artan asgari ücret yıl içerisinde enflasyon rakamlarına kurban gidiyor. 

Özellikle son dönemlerde yaşanan yüzde 15 oranındaki enflasyon oranları vatandaşların belini büküyor. Ekonomide olumlu sinyallerin gelmesini bekleyen vatandaşları en çok etkileyen konuların başında ise gıda enflasyon oranları. Temel gıda ihtiyaçlarında yaşanan zamlar vatandaşları oldukça etkiliyor. 

Öyle ki son yapılan yüzde 15’lik çay ve yüzde 15’lik şeker zamları bu artışların en önemli göstergesi oldu. 

ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ KALDIRILSIN TALEBİ

Ekonomi ve enflasyon oranlarında hal böyle olunca vatandaşlar asgari ücrete yapılacak zamları bekliyorlar. Ancak 2010 yılının Ocak ayına kadar maaşlarda artış olmayacak. Bu süre zarfı içerisinde sabit gelirle enflasyon ile mücadele edecek vatandaşlar vergi kesintilerine dikkat çekiyorlar. 

Asgari ücretten alınan vergi oranlarının maaşa göre çok yüksek bir seviyede olması vatandaşların bu konuda ki taleplerini artırmasına neden oluyor. Bunun yanında muhalefet partileri de bu konuda çeşitli çalışmalarda bulundular. 

İYİ Parti ve CHP tarafından yapılan çalışmalar doğrultusunda ise konuya dair kanun teklifleri verildi. 

ASGARİ ÜCRETLİDEN YAPILAN KESİNTİLER

Peki bir asgari ücretli vatandaş devlete ne kadar vergi ödüyor. Asgari ücret ile çalışan vatandaşların maaşlarından yapılan en önemli kesitiler gelir vergisi, damga vergisi ve SGK prim ödemesi. Eğer vergiler kaldırılsaydı maaşlara 345 TL daha fazla olacaktı. 

Asgari Ücrete Dair Gelirler

Alınan Maaş (Brüt): 2 Bin 557 TL

Asgari Geçim İndirii (AGİ): 192 TL

Toplam Gelir: 92 bin 749 TL

Kesinti ve Vergiler

SGK Primi ödemesi: 358 TL

İşsizlik fonu kesintisi: 25 TL

Yüzde 15 Gelir vergisi:  326 TL

Damga vergisi: 19.50 TL

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir