Ekonomi

Asgari Ücret İle Çalışanların Vergi Dilimi Arttı. Bu Ay Maaşlar Düşecek

Asgari ücretle çalışan vatandaşlar ekonomik açıdan zorlu bir süreç yaşıyor. Temel ürünlerde yaşanan fiyat artışları vatandaşları oldukça zorlarken maaşlar sabit kalmıştı. 

Ancak bu noktada asgari ücretli vatandaşları üzen bir gelişme yaşandı. 

Ekim ayından itibaren asgari ücretli çalışanlar yüzde 15 vergi diliminden yüzde 20 vergi dilimine girdiler. Bunun anlamı maaşlarda kesintiler yaşanacak olması. Kamuilanlari.com olarak asgari ücretli vatandaşların maaşlarında yaşanacak o kesintileri sizlerle paylaşıyoruz. 

ASGARİ ÜCRETLİ VATANDAŞLARA VERGİ ŞOKU

Asgari ücretle çalışan vatandaşlar her ay 1829 TL maaş ve en az 191 TL Asgari Geçim İndirimi ödemesi alıyorlar. Bu ödemeler ile birlikte asgari ücretle çalışan vatandaşların maaşları en az 2 bin 20 TL olarak ödeniyor. Bunun yanında agi ödemeleri çalışanların evli olması ve çocuk sayısına göre artıyor.

Gelir Vergisi Kanunu’na göre vatandaşlar 2019 yılında 18 bin liraya kadar olan ücret gelirlerinde yüzde 15, 18-40 bin lira arasındaki ücret gelirlerinde yüzde 20 vergi ödeyecekler. Asgari ücretli vatandaşlar bundan sonraki aylar için yüzde 20’lik vergi dilimine girecekler. Vatandaşların maaşlarında bundan sonraki aylarda kesintiler yaşanacak. Ancak 2020 TL alan vatandaşların maaşları azalmayacak. AGİ ödemesi yüksek olan evli çocuklu vatandaşların maaşlarında ise 26 TL ile 76 TL kesinti yapılacak. 

Gelir vergisi dilimindeki artış, çocuk sayısı fazla olan çalışanları daha çok etkiliyor. Eşi çalışmayan 3 çocuklu bir asgari ücretli ocak ayından bu yana AGİ ile birlikte net 2 bin 155 TL ücret alıyordu. Söz konusu işçinin net ücreti bu ay 2 bin 76 TL’ye, gelecek aydan itibaren de yılsonuna kadar 2 bin 46 TL’ye düşecek.

Asgari ücretliden yapılan bu vergi kesintileri alınan ücrete göre değişiklik gösterecek.Bu vergi kesintileri yıl sonuna kadar artarak devam edecek. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir