Ekonomi

Asgari Ücret İle Çalışanların Yasalarla Koruma Altında Olan Mali Hakları

Kamu ilanları olarak siz okuyucularımıza devlet tarafından sağlanan desteklerin yanında çalışanların, vatandaşların veya emeklilerin mali ve sosyal haklarında dair de bilgiler veriyoruz. 

Bu bağlamda asgari ücretli çalışan vatandaşlara sağlanan bazı temel haklar ile bilinmeyen destek ödemelerine dair mevzuatta olan uygulamaları derledik. Asgari ücretli vatandaşlara sağlanan tüm haklar. 

ASGARİ ÜCRETLİ VATANDAŞLARIN MALİ HAKLARI

Türkiye genelinde asgari ücret ile çalışan milyonlarca vatandaş bulunuyor. Özel sektörde çalışan bu vatandaşların bilmeleri gereken haklarından bazıları ne yazık ki bilinmiyor. Peki bilinmeyen haklar neler? İşte kalem kalem asgari ücretle çalışanların hakları;

Koruma Altında Olan Maaş Hakkı

Asgari ücret ile çalışan vatandaşlara ödenen maaşlar 4857 sayılı kanun kapsamında koruma altındadır. Bu koruma ise işçilere önemli bir hak sağlıyor. Eğer bir işyeri çalışanın maaşını 20 gün geciktirip ödemezse çalışan sebebten dolayı çıkma ve kıdem tazminatı alma hakkı vardır.

Sigorta Hakkı (Deneme Süresinde de)

Çalışma hayatında sigorta konusunda da ciddi mağduriyetler yaşanmakta. Bu konuda oluşurulan birimler ve yapılan denetimler mevcut. Sigorta hakkı her çalışanın emekli olması için yasal bir zorunluluktur. Bir iş yerinde işe başlayan bir kişiye sigorta yapılması mecburidir. İşveren işyerinde çalışma başlayan her çalışan için sigorta ödemesini yapmak durumunda. Burada önemli olan nokta ise deneme süresi gibi isimler çalışanları sigortasız çalıştırmanın da yasak olması. 

Kıdem Tazminatı Hakkı

Kıdem tazminatı konusu çalışma hayatında en çok sorun ve mağduriyete neden olan konuların başında geliyor. Eğer bir çalışan haklı bir nedenden dolayı işten çıkarılırsa kıdem tazminatı almaya hak kazanır. 

Her Çalışana Yıllık İzin

Yıllık izin hakkı, bir iş yerinde bir yıl ve üzerinde çalışan her personelin hakkıdır. 

Her Çalışana Haftalık  İzin

Önemli olan konulardan bir tanesi de haftalık izin konusu. ı. Çalışma hayatında yer alan vatandaşların haftada bir gün tatil yapmaları yasalarla korunuyor. Haftalık izin yasal bir zorunluluktur.  

Çalışma Süresince Mola Hakkı

Asgari ücretle veya başka bir statüde çalışan her çalışanın mesai saatleri içinde olan hakları bulunuyor. Çalışma saatleri içerisinde çalışanların mola hakları bulunmakta. Mesai saatlerine göre belirlenen mola hakkı da yasal bir zorunluluktur. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir