Ekonomi

Asgari Ücret İle Çalışanların Yıllık 30 Bin 700 TL’lik Gelirlerinin 10 Bin 587 TL’si Vergi

Asgari ücret ile çalışan vatandaşların maaşlarından alınan vergilerin kaldırılması konusu özellikle asgari ücret görüşmeleri sırasında sıkça gündeme gelmişti. 

Asgari ücretlilerin ödemiş oldukları yüksek vergilere dair yapılan bir değerlendirmede ise oldukça ilginç sonuçlar gözler önüne serildi. Sözcü’de yer alan haberde asgari ücretli vatandaşlardan alınan vergilere ilişkin dikkat çeken analizler yapıldı. 

İşte asgari ücretle çalışan bir vatandaşın devlete ödediği vergiler. 

ASGARİ ÜCRETLİ VATANDAŞLAR BİR YILDA 128 GÜN DEVLETE ÇALIŞIYORLAR

Vergi uzmanı ve Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Ozan Bingöl vergi kesintilerine ilişkin dikkat çeken bazı analizlerde bulundu. Asgari ücretli bir vatandaş brüt olarak 2 bin 558 TL kazanıyor. Bu kazancın 537 TL’sini vergi ve SGK primi, 344 TL’sini de dolaylı vergi olmak üzere ayda toplam 882.23 lira vergi ödüyor. Yani asgari ücretle çalışan bir vatandaş yılda toplam 30 bin 700 TL para kazanıyor. Bu paranın yüzde 35’lik bir kısmı direk olarak vergi oluyor. Yani bir asgari ücretli bir tılda 10 bin 587 TL vergi ödüyor. Bunun anlaması ise 365 günün 128 günü vergi ödemek için çalışılıyor. 

Vergi Tabanda, Tavana Yaymak Önemli 

Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Ozan Bingöl vergi konusuna ilişkin açıklamalarında ayrıca kazancın neredeyse yarısının vergiye gittiğini ifade ederek şu değerlendirmede bulundu. 

”Düşünün ki 30 gün boyunca emek, ter, çile ile ve de hak ettiğinizin altında bir ücret alıp onun da neredeyse yarıya yakınını geri vermek zorunda kalıyorsunuz. Vergi zaten tabanda. Mesele vergiyi tavana, geliri tabana yaymakta. Mesele harcayandan değil kazanandan vergiyi toplamakta”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir