Ekonomi

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? İşte TİSK’in Açıkladığı Asgari Ücret İddiası!

Asgari ücrete 2020’de ne kadar zam geleceği sürekli tartışılıyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu(DİSK) asgari ücretin net olarak 3 bin 200 Türk Lirası olmasını savunurken, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu 2 bin 578 lira altında tutulmaması gerektiğini dile getiriyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu‘nda işverenleri temsil eden Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu (TİSK) ise yüzde 12’lik bir zam olması gerektiğini savunuyor. 
 

 
Gün geçtikte yaşam maliyeti artıyor. Türk-İş’in TÜİK verileriyle hazırladığı rapora göre, kasım ayı dört kişilik ailenin sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için yapacağı gıda harcaması asgari ücretin üzerinde, 2 bin 102 Türk Lirası olarak açıklandı. Gıda harcaması ile birlikte, giyimden kiraya, elektrik su doğalgaz faturalarına, ulaşıma, eğitime sağlığa gibi yapılması zorunlu harcamalarda ise tespit edilen harcamaların toplamı ise 6 bin 849 Türk Lirası olarak bildirildi. Hal böyleyken asgari ücretle geçimini sağlayan emekçilerin gözü, işçileri temsil eden sendikaların sözlerine ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na bakıyor. 
 

 

Kasım 2019 itibariyle asgari ücret, çekirdek ailenin yalnızca yaşamak için harcayacağı gıda masrafının altında kalıyor. Geçen yıla oranla bakıldığında yüzde 8 artan mutfak masrafları, emekçilerin kara kara düşünmesine sebep oluyor.  Konut giderleri ise zam üzerine zam gelmeye devam ediyor. Ağustosta yüzde 9, eylülde yüzde 9, son olarak ekimde yüzde 9’da zamlanan elektrik faturaları, asgari ücretle geçimini sağlayan aileyi, lamba yakarken dahi bir kez daha düşündürüyor. Yine yıl içinde birçok kez zamlanan doğalgaz da, kışın kara geçmesine neden olacak. 

Çay Simit Değil TÜİK Verileri!

Devlet büyükleri bir taraftan asgari ücreti çay ve simitle hesaplarken, diğer yandan TÜİK verileri gerçeği gün yüzüne vuruyor. Son bir yılın ortalaması alındığında yüzde 20 artış gösteren gıda fiyatları, asgari ücretliye ateş pahası gelmeye artarak devam ediyor. İnsanca geçim için gereken para kişi başına düşüldüğünde asgari ücretten yüksek çıkıyor. Bu yüzden, emekçiler 17 Aralık 2019 günü yapılacak olan Asgari Ücreti Tespit Komisyonu’nu merakla takip ediyorlar. 

  
17 Aralık 2019 tarihinde TİSK’in ev sahipliği yapacağı Asgari Ücreti Tespit Komisyonu toplantısı, asgari ücret zammı için önemli bir dönüm noktası oluşturuyor. Çünkü TİSK, devletin kendilerine verdiği 100 Türk Lirası değerindeki desteğin, yüzde 100 zamlanarak 200 Türk Lirası olması şartıyla, asgari ücretin yüzde 12 zam yapılabileceğini iddia etti. Eğer 2020’de asgari ücret zammı yüzde 12 olursa asgari ücret 2 bin 262 Türk Lirası olmuş olacak. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir