Ekonomi

Asgari Ücret Temmuz Ayında Aratacak Mı? Enflasyon Farkı Zammı Yapılacak Mı?

Enflasyon oranlarından ve alım gücünün azalmasından en fazla etkilenen çalışma grubu Asgari Ücret ile çalışmakta olan vatadaşlar oluyor. 

Sabit geliri olan asgari ücretle çalışan vatandaşlar özellikle gıda ürünlerinde yaşanan son zamlar nedeniyle ekonomik sorunlar yaşamışlardı. Bu süreçte çeşitli araştırmalarda bulunan asgari ücretli vatandaşların bir kısmı özellikle ek zam konusunu merak ediyorlar. 

ASGARİ ÜCRETE EK ZAM YAPILACAK MI?

Asgari ücretin artması ve ek zam yapılması konusuna girmesi konusunda en önemli husus asgari ücretin nasıl belirlendiği noktasında. Her yılın Aralık ayında yapılan görüşmeler sonrasında, İşçi Sendikası, İşveren Temsilcisi ve Hükümetin ortak kararı ile asgari ücret belirleniyor. 

Bu süreçte alınan karar bir yıllık oluyor. Yani asgari ücret çalışanları için maaş detayları bir yıllık olarak kararlaştırılıyor. Bu karar Ocak ayında uygulama giriyor ve bir sonraki yılın Ocak ayına kadar devam ediyor. 

2019 yılı için belirlenen tutarda 2020 yılına kadar geçerli olacak. Bu kararlar doğrultusunda asgari ücrete Temmuz ayında herhangi bir ek zam, enflasyon farkı zammı yapılması çok olası değil. Bu konuda işçi sendikalarından talep olsada bu yönde bir karar alınması beklenmiyor. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir