Ekonomi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Ne zaman toplanacak? Asgari Ücret 2020’de Ne kadar Olacak?

Her sene asgari ücreti belirlemek için toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılı asgari ücretini belirlemek için üçünkü kez bir araya gelecek. İşçi temsilcileri sendikaların ve işverenlerin bir araya geldiği komisyonda, asgari ücretin ne kadar olacağı tartışılacak.

Asgari Ücreti Tespit Komisyonu, bu yıl üçüncü kez buluşuyor. Komisyonda, işçi kesimini Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’ndan(Türk-iş) beş kişi , işverenleri ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’ndan (TİSK) beş kişi temsil ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın belirlediği bir başkan ve bir başkan yardımcısıyla gerçekleşen toplantıda, Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK)’nun bir temsilcisi, Kalkınma Bakanlığının görevlendirdiği bir temsilci ve Hazine Müsteşarlığı’nın bir temsilcisi olmak üzere toplam 15 kişi 2020’de asgari ücretin ne kadar olacağını kararlaştıracak.

Asgari ücret zammı nasıl belirleniyor?

İşçi, İşveren Temsilcileri ve diğer temsilcilerin bulunduğu masada, dönemin enflasyonu, gelir gider dengesi tartışılıyor. Oy çokluğuyla, yıllık değerler kayda alınarak gerçekleştirilen toplantıda, asgari ücret zammı belirleniyor. 2020 asgari ücret zammı da, bu toplantılarla birlikte komisyonun değerlendirmesi sonucu gün yüzüne çıkmış olacak.

“Hem İşçi Hem İşveren Bakış Açısını Ele Alarak Ortak Bir Nokta Oluşturmak En Temel Gayemiz”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun başkanlık görevini üstlenen Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, tarafların uzlaşmalarını değerlendirirken, işçi ve işverenlerin ortak bir paydada buluşturmanın temel amaç olduğunu vurguladı. Selçuk, ücretin artışı kadar istihdamın da korunması konusunda uyardı.

“Asgari Ücret Vergi Dışı Bırakılsın”

Türk-İş Genel Sekreteri Nazmi Irgat, neredeyse tüm piyasada sürekliliğini koruyan fiyat artışlarının, emekçi kesim için daha da yük olduğunu belirtirken, asgari ücretin vergi dışı bırakılmasını savundu. Emekçiye kaşıkla verilirken kepçeyle alınmasından yakınan Irgat, sendikanın ortak talebinin asgari ücretin vergi dilimi dışarısında tutulması olduğunu vurguladı. TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise, işverenlere işçi desteği amaçlı verilen 200 Türk Lirası uygulamasının, 2020’de de devam etmesinin altını çizdi.

Birinci toplantıda durumu değerlendiren taraflar, ikinci toplantıyı Türk-İş’te gerçekleştirdi. Toplantının açılışında konuşma yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bu sene ilk defa Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu(Hak-İş) ile beraber bu süreci masaya yatırdıklarını ifade ederken, komisyonla birlikte toplantı yaptıktan sonra, sendikaların ortak toplantı yapacaklarını ifade etti.

“Açlık, Yoksulluk Sınırı Altında Olmasın”

Atalay, asgari ücret zammının açlık sınırının altında kalmasına kesinlikle karşı olduklarını, bunun diğer sendikalarla ortak payda olduğunu belirtti. Hak-İş’in ortak bir kararda buluşmayı teklif ettiğini fakat DİSK’in asgari ücret zammında farklı taleplerinin olduğunu bildirdi.

“Bu Bir Bağımsız Komisyon”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun tarafsız bir komisyon olduğunu dile getirirken, emekçininin geçim koşullarını dikkate alarak, ülkedeki ekonomik bilançoyu da inceleyerek 2020 asgari ücreti zammını belirlemeye çalıştıklarını, bunun bir anayasa hükmü olduğunu belirtti.

7 milyona yakın emekçiyi ilgilendiren asgari ücret zammı, bu toplantıların ardından üçüncü kez TİSK’in ev sahipliğinde 17 Aralık 2019’da gerçekleştirilecek. Üçüncü toplantıda taraflar, ülkenin ekonomik gündemini, enflasyon oranlarını ve işverenlerin sunduğu koşullar değerlendirilecek. Taraflar, bir uzlaşmaya bağlandığında, asgari ücret zammı belli olacak. Önümüzdeki günlerde asgari ücret zammı ile ilgili flaş gelişmeler bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir