Ekonomi

Asgari Ücrete 2020’de Çift Zam: İşveren Zammına Ek 345 TL Devlet Zammı Formülü

Türkiye’de çalışma hayatının en altında asgari ücret ile çalışan vatandaşlar bulunuyor. Gelir grubunun en altında yer alan asgari ücretli vatandaşlar zamlardan en çok etkilenen kesim durumunda. 

Özellikle yıl başından itibaren elektrik, doğalgaz, ulaşım, temel gıda ürünleri ve bunun gibi çok sayıda kaleme üstüste yapılan zamlar asgari ücretli vatandaşların alım gücünü önemli ölçüde düşürdü. Şimdiden 2020 maaş zammını bekleyen asgari ücretli vatandaşlar maaşların ne kadar artacağını bekliyorlar. 

Bu kapsamda hükümetten zam bekleyen vatandaşlar yapılması gereken zam oranını da konuşmaya başladıklar. Hükümet ise zam konusunda işverenlerin durumlarını gözetmek durumunda. Bu çerçevede ise devletin asgari ücretli vatandaşlara ek destek sağlaması bekleniyor. 

ASGARİ ÜCRETTEN ALINAN VERGİLER VE PRİM ÖDEMELERİ

Asgari ücret ile çalışan vatandaşların brüt maaşları 2 bin 558 TL bu ödemeye ayrıca en az 191 agi ödemeleri ekleniyor. Bu tutarla asgari ücret ödemeleri 2 bin 750 TL’ye ulaşıyor. 

Ancak bu gelirin yanında vatandaşlardan damga vergisi, gelir vergisi, işsizlik fonu ödemesi, SGK prim ödemesi kesintileri yapılıyor. Asgari ücretliye kalan tutar ise 2 bin 20 TL oluyor. 

Devletten Ek Zam Formülü

Devlet işverenleri gözeterek vatandaşlara ek zam yapabilir. Bu zam oranı gelir vergisi ve damga vergisi kesintileri ile olabilir. Bu vergiler kaldırılırsa asgari ücret 345 TL ek artış sağlanır. 

Bunun yanında asgari ücretli vatandaşlar için işverenler tarafından ödenen sigorta prim oranının yüzde 37’den yüzde 25’e düşürülmesi ve bu ödemelerin maaşlara yansıtılması ile de asgari ücret artabilir.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir