Ekonomi

Asgari Ücrete Temmuz Ayında Enflasyon Zammı Yapılacak Mı?

Bilindiği üzere 2018 yılının Aralık ayı içerisinde Asgari Ücret görüşmeleri gerçekleştirilmiş ve 2019 yılı Ocak ayında asgari ücrete yüzde 26 oranında bir zam gelmişti. 

Asgari ücretlileri memnun eden bu zam tutarının ardından maaşlar net 2020 TL’ye yükselmişti. 

Asgari ücrete Ocak ayında gerçekleştirilen zamların ardından çalışanlar son günlerde gündemde olan enflasyon oranında zam konusunu araştırmaya başladılar. Peki 2019 Temmuz ayında asgari ücretli vatandaşa enflasyon oranında zam yapılacak mı? İşte yanıtı,

ASGARİ ÜCRETLİNİN ENFLASYON ZAMMI BEKLENTİSİ

Asgari ücret tutarı hükümet, işçi temsilcisi (TÜRK İş Sendikası) ve işveren temsilcileri (TİSK) arasında gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında belirleniyor. Her yılı Aralık ayında yapılan bu görüşmeler yaklaşık bir ay sürüyor ve sonra taraflar zam konusunda bir karar alıyorlar.

2019 yılı için Türk İş’in talepleri ve çalışmaları doğrulsunda yüzde 26 oranında bir zam alan asgari ücretli çalışanlara, yıl içinde bir zam daha almayacaklar. 

Yani 2019 yılı için alınan yüzde 26’lık zam kararı tüm yıl için geçerli. Bu kapsamda asgari ücretli çalışanlara Temmuz ayında enflasyon oranında bir zam yapılmayacak. 

Brüt ve Net Asgari Ücret Tutarı

2018 yılı sonunda alınan karar doğrultusunda brüt ve net asgari ücret tutarı şu şekilde;

Brüt asgari ücret tutarı 2 bin 558 TL.

Yapılan Kesintiler; Sigorta Primi İşçi Payı 358,18 TL, İşsizlik Sigortası Primi İşçi Payı 25,58 TL, Gelir Vergisi 326,20 TL Damga Vergisi 19,42 TL, Kesintiler Toplamı 729,38 TL.

Asgari Geçim İndirimi (Bekâr ve Çocuksuz) 191,88 TL 

İşçinin eline geçen net Asgari Ücret (Asgari Ücret + AGİ Dahil) 2.020,90 TL.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir