Ekonomi

Asgari Ücretin Neredeyse Dörtte Biri Vergi ve Prime Gidiyor! Kalem Kalem Kesintiler

Türkiye’de 6 milyondan fazla vatandaş asgari ücret ile çalışıyor. Çalışma hayatında yer alan milyonlarca vatandaşın maaşları Ocak ayında yapılan zamlar ile belirleniyor ve bu zam oranı bir yıl boyunca devam ediyor. 

Ekonomide yaşanan dalgalı süreç ve temel gıda ürünlerinde oluşan yüksek enflasyon tutarları sabit gelirli olan asgari ücretli vatandaşları oldukça zorladı. 

Bu dönemde ise çok önemli bir talep gündeme geldi. Muhalafet partilerinden gelen bu teklif ile asgari ücretli vatandaşlardan vergi alınmaması öngörüldü. Peki bu teklif kabul edilseydi asgari vatandaşların maaşları ne kadar artacaktı?

ASGARİ ÜCRETLİ VATANDAŞLARDAN YAPILAN VERGİ KESİNTİSİ

Asgari ücret ile çalışanların maaşlarına ek zam yapılmasının zor olması ve zam anlaşmalarının özel sektör temsilcileri ile bir yıllık imzalanması nedeniyle İYİ Parti ve CHP’den vergiler kaldırılsın talebi gelmişti. O dönem konuya dair soru önergeleri ve kanun teklifleri verildi. 

TBMM’de de dile getirilen konu bu aşamadan öteye gidemedi. Peki söz konusu kanun teklifi kabul edilseydi maaşlar ne kadar artacaktı? İşte kalem kalem gelir gider tablosu. 

ASGARİ ÜCRETLİNİN KAZANDIĞI GELİR

Alınan Maaş (Brüt): 2 Bin 557 TL

Asgari Geçim İndirii (AGİ): 192 TL

Toplam Gelir: 92 bin 749 TL

VERGİ VE PRİM KESİNTİLERİ

SKK Primi ödemesi: 358 TL

İşsizlik fonu kesintisi: 25 TL

Yüzde 15 Gelir vergisi:  326 TL

Damga vergisi: 19.50 TL

Eğer söz konusu teklif kabul edilseydi asgari ücretli vatandaşlardan gelir ve damga vergisi alınmayacaktı. 345 TL artacak olan maaşlar en düşük 2 bin 365 TL olacaktı. 

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir