Ekonomi

Asgari Ücretli Çalışan Kadınlara Devlet Tarafından Sağlanan 6 Bin 367 TL’lik Destek Ödemesi

Devlet tarafından sağlanan önemli desteklerden bir tanesi çalışma hayatında yer alan ve anne olmaya hazırlanan kadınlara verilen doğum ücreti. 

Devletin sağlamış olduğu bu doğum ücreti aynı zamanda özel sektörde çalışan kadınların doğum sonrası süreçte mağduriyet yaşamamaları adına ödeniyor. 

Çalışma hayatında yer alan annelere sağlanan  bu destek ödemesi için bilinmesi gereken hususlar aşağıda. 

DOĞUM İZNİ ÖDEMESİ VE DETAYLARI

SGK başta olmak üzere çok sayıda kamu kurumu tarafından vatandaşlara sağlanan önemli destekler bulunuyor. Çalışan, çalışmayan, hasta, yaşlı, kadın, erkek vatandaşların durumlarına göre ödenen bu devlet destek ödemeleri vatandaşların içinde bulundukları durumlarda mağduriyet yaşamamaları adına sağlanıyor. 

Annelere Sağlanan Doğum İzni Ödemesi

Özel sektör başta olmak üzere çalışma hayatında yer alan kadınlar anne olmaya hazırlandıklarında doğumdan önce ve doğumdan sonra izne ayrılırlar. Ücretli sağlanan bu izin süresince kadınların izin ücretleri devlet tarafından sağlanır. Doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak toplam 16 hafta olarak sağlanan doğum izni ödemeleri maaş tutarına göre değişiklik gösteriyor. En az ödeme asgari ücretli kadınlara yapılırken maaş artarsa ödeme tutarı da artıyor. Asgari ücretliler için 2019 yılı için son yapılan zamların ardından bu tutar 16 hafta için 6 bin 367 TL olarak ödenir. 

Kadınlara sağlanan bu ücretli izin desteğine ek olarak ayrıca ücretsiz izin desteği de sağlanır. Bu süreyi anneler kendileri belirlerler. Ücretsiz izin süresi yasalarla koruma altındadır ve bu süreçte işveren onayı gerekmez.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir