Ekonomi

Asgari ücretlilerin milli gelire katkısı yüzde 25! Peki milli gelirden asgari ücrete ayrılan pay ne kadar?

Asgari ücretli aslında biliyor da sırtında ki ağır vergi yükünü rakamlar daha net ortaya koyuyor. Bir asgari ücretli her ay 700 TL vergi ödüyor. Aldığı 2020 TL maaşın 3’de 1’inden fazlasını vergi olarak devlete veren asgari ücretli, 2019’un sonunda tek başına vergi rekortmeni oldu.

MİLLİ GELİRDEN ASGARİ ÜCRETE AYRILAN PAY NE KADAR?

Milli gelirin oluşmasında asgari ücretlilerin getirisi yaklaşık yüzde 25 oranında iken milli gelirden almış oldukları pay sadece yüzde 5’lerde kalıyor. Türkiye’de geçtiğimiz yıl milli gelir toplamda 3,7 trilyon liraydı. Bu yıl ise uzmanlara göre bu rakam 4,1 trilyon liraya çıkacak ancak son 20 yılda olduğu gibi yine o asgari ücretli o büyümeden payını alamayacak.

Her ay maaşının yüzde 27’sini vergi olarak ödeyen asgari ücretli sayısı SGK verilerine göre 7 milyon 414 bin. DİSK’e göre ise Türkiye’de asgari ücret ile çalışanların sayısı toplam çalışanların yüzde 43’ü oranında. Buda kayıtlı çalışanların neredeyse yarısı demek. Asgari ücretin biraz altı veya biraz üstü maaş alanları da hesaba katarsak bu oran yüzde 70’lere kadar çıkıyor.

ASGARİ ÜCRETLİ ASLINDA YÜZDE 70 VERGİ VERİYOR

Mevcut asgari ücret bürüt 2 bin 558 TL ama 358,2 TL SGK ödemesi, 25,6 TL işsizlik sigorta pirimi, 134,3 TL gelir vergisi (AGİ dahil) ve 19,4 TL damga vergisi daha maaşı eline geçmeden kesiliyor asgari ücretlinin… E bide harcarken ödediği vergi var aslında… Vatandaş 3 TL’lik bir sigaraya yaklaşık 12 TL vergi vererek 14 TL’ye alıyor bir paket sigarayı. Ekmekten kiraya, kasaptan manava… Ne alırsa alsın zaten ayrıca da fazlası ile vergini veriyor. Yani maaş almadan kesilen vergi yükü ile birlikte birde maaşını aldıktan sonra vergi veriyor. İşin reel rakamlarına baktığımızda aslında bir asgari ücretliden yüzde 27 değil yüzde 70 vergi alınıyor.

ZENGİNİN ALDIKLARINA VERGİ YOK

Bir asgari ücretli pırlanta alamıyor ama hükümet asgari ücretlinin alamadığı pırlantadan vergi almıyor. İletişimden akaryakıta bir kaleme ÖTV getiren hükümet, zenginlerin lüks harcamalarının çoğuna vergi getirmiyor. Ki son olarak yapılan ekonomi formla birlikte, bir asgari ücretliden yüzde 27 vergi kesintileri olurken, milyonlarca dolar kazanan bir futbolcudan kesilen vergi yüzde 20’de kalıyor. Az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alma hedeflerinin de tutulmadığı görülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir