Ekonomi

Asgari Ücretliye Üç Ayda Bir İkramiye Tutarı Ne Kadar Olacak?

2020 yılı için belirlenen asgari ücret işçi kesiminin tepkisini çekmiş işçiler tarafından yüzde 15’lik zamma tepki gösterilerek asgari ücret üzerinden kesilen vergilerin alınmaması istenmişti.

İYİ Parti tarafından bu konu hakkında bir kanun teklifi hazırlanmış ve bu teklif AK Parti ve MHP’nin oyları ile reddedilmişti. İYİ Parti düşük asgari ücret zammı nedeniyle bu konuyu yeniden gündeme getirdi.

NE KADAR İKRAMİYE VERİLECEK?

İYİ Parti tarafından yapılan yeni hamleye göre asgari ücret üzerinden vergi alınmaması değil asgari ücretli çalışanlara ikramiye verilmesi istendi. Bilindiği gibi asgari ücret üzerinden farklı başlıklar altında 463 TL vergi kesiliyor. İYİ Parti’nin gündeme getirdiği kanun teklifi kapsamında üç ayda bir işçilere 463 TL ikramiye verilmesi öngörüldü. 

Teklif kabul gördüğü takdirde asgari ücretli çalışana 3 ayda bir 463 TL ikramiye ödemesi yapılacak. İYİ Parti tarafından bu konu hakkında verilen kanun teklifine ise AK Parti tarafından ret MHP tarafından çekimser oy kullanıldı.

Peki size göre İYİ Parti’nin teklifi işçilerin yüzünü bir nebze de olsa güldürecek mi? Size göre ikramiye tutarı ne kadar olmalıdır? Aşağıdaki yorumlar bölümünden görüşlerinizi belirtebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir