Ekonomi

Asgari Ücretliye Vergi Kesintisi Düzenlemesiyle 345 TL Ek Zam Formülü

Asgari ücretli vatandaşların merak ettiği konuların başında ek zam başlığı geliyor. Bu konuda Temmuz ayında kamu personellerine ve emekli maaşlarına yapılacak zamları araştıran vatandaşlar, bu zamların kendi maaşlarını etkileyip etkilemeyeceğini merak ediyorlar. 

Bunun için internet üzerinden araştırma yapan vatandaşlar için bu haberimizi kaleme aldık. 

ASGARİ ÜCRETLİ VATANDAŞ NE KAZANIYOR?

Asgari ücret ile çalışan personellerin maaşları Ocak ayında yapılan zam ile birlikte belirlendi. Ocak ayında hükümet, işçi ve işçiveren kesimleri yüzde 26’lık zam konusunda mutabık olduklar. Asgari ücret zammının ardından vatandaşların maaşları brüt tutarı aylık 2.558,40 TL işçiye kalan kısım ise 2 bin 20 TL oldu. 

Bu zam oranıyla birlikte rahat bir nefes alan işçiler ekonomik dalgalanmalardan etkilenmeye başladılar. Son günlerde akaryakıt, çay şeker gibi kalemlere yapılan yüksek oranlı zamlar vatandaşların alım gücünü azalttı. Ekonominin dalgalanmasından en fazla etkilenen kesim olan asgari ücretliler için diğer zam ne zaman?

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN?

Milyonlarca asgari ücretli vatandaşın merak ettiği konu yeni zammın ne zaman yapılacağı. Bu konuda vatandaşların Temmuz ayında zam beklentisi bulunuyor. Ancak Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı zammı sadece memur ve emekliler için. 

Asgari ücretle çalışan vatandaşların maaşlarına Temmuz ayında herhangi bir ek enflasyon zammı olmayacak. 

ASGARİ ÜCRETTE VERGİ KALDIRILIR MI?

Asgari ücretli için en önemli konulardan birisi ise vergi. Asgari ücretli vatandaşlardan 728 TL kesinti yapılıyor. Çalışanlardan kesilen bu vergiler için muhalefet partileri bir öneri sunmuş ve bunun için yasa çıkarılması gerektiğini ifade etmişlerdi. 

Ancak bu konuda Meclis’te istenilen çoğunluk sağlanamadı ve asgari ücret vergilerinin kaldırılması kanun teklifinde kaldı.

Asgari Ücretli Vatandaşlardan Yapılan Kesintiler

Maaş Gelirleri: Asgari ücret ile çalışan vatandaşların brüt maaşları 2 bin 558 TL. Asgari ücretli vatandaşlara ayrıca 192 TL Asgari Geçim İndirimi ödemesi yapılıyor. 

Vergi ve Diğer Kesintiler: 358 TL SKK Primi, 25 TL İşsizlik fonu kesintisi, yüzde 15 Gelir vergisi  326 TL ve 19.50 TL damga vergisi kesintisi yapılıyor. 

Vergi Kesintileri Kaldırılırsa 345 TL Zam Yapılacak

Eğer asgari ücretli vatandaşlardan yapılan vergi kesintileri kaldırılırsa (Gelir Vergisi: 326 TL, Damga Vergisi 19 TL) maaşların 345 TL artması sağlanacak.

Bizleri Takip Edin

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Yardımlaşma ve Duyuru Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber (Aktif link bağlantısı olmadan kopyalanamaz, alıntılanamaz)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir