Ekonomi

Asgari Ücrette Vergi Dilimi Arttı Maaşlar Aylık 76 TL Eksik Yatacak

Asgari ücret ile çalışan vatandaşlar maaşlarına zam beklerken vergi dilimi geçişiyle maaşlarında azalma yaşayacaklar. Vergi diliminin artması nedeniyle yaşanacak olan bu maaş azalması her çalışan için olmayacak ama bazı çalışanlarda 28 TL ile 76 TL arasında azalmalara neden olacak. 

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç tarafından ele alınan konuya ilişkin detaylar sizlerle. 

ASGARİ ÜCRETTE VERGİ DİLİMİ ARTTI

Bilindiği üzere; Gelir Vergisi Kanunu’na göre 2019 yılında 18 bin liraya kadar olan ücret gelirlerinde yüzde 15 vergi alınıyor. Bu rakam 18-40 bin lira arasındaki ücret gelirlerinde ise yüzde 20. Asgari ücretlilerin vergiye tabi gelirleri hesaplanırken, önce brüt gelirlerinden yüzde 14 oranındaki sosyal güvenlik primi işçi payı ve yüzde 1 oranındaki işsizlik sigortası primi işçi payı düşülüyor.

Net Asgari Ücret 1829 TL

Vatandaşlar asgari ücretin net 2020 TL olduğunu düşünüyorlar. Ancak net asgari ücret 1829 TL, bu rakama Asgari Geçim İndirimi ödemeleri de eklenince maaşlar 2020 TL oluyor. Bekar ve çocuksuz bir çalışan için 191 TL olan AGİ ödemesi evli olma durumu ve çocuk sayısına göre artıyor. 

KİMLERİN MAAŞI AZALACAK?

Gelir vergisi dilimindeki artış, çocuk sayısı fazla olan çalışanları etkileyecek. Bu kapsamda Ocak ayından itibaren eşi çlışmayan ve 3 çocuklu bir asgari ücretli net 2 bin 155 TL ücret alıyordu. Vergi diliminde yaşanan artış ile bu rakam 2 bin 76 TL düşecek. Maaşlar elecek aydan itibaren de yılsonuna kadar 2 bin 46 TL’ye kadar gerileyecek.

Bu vergi diliminde yaşanan artıştan ise bekar çalışanlar etkilenmeyecek. O çalışanların maaşları 2 bin 20 TL olarak ödenmeye devam edecek. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir